Masakatsu Tagami. Grafika japońska. Do kiedy można oglądać?

2025-01-03 15:03:53(ost. akt: 2025-01-03 15:07:22)

Autor zdjęcia: ECK

Masakatsu Tagami urodził się w 1944 roku w miejscowości Onoda (w prefekturze Yamaguchi na Honsiu). Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego. Zadebiutował w 1978 roku indywidualną wystawą grafiki w Tokio. Jest autorem kilkunastu tysięcy prac bardzo silnie zróżnicowanych formalnie i ideowo, które rzadko posiadają opisowe tytuły. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji. W twórczości Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i elementy fantastyczne, a prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków. Masakatsu Tagami w swoich ostatnich malarskich dziełach, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, w karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji. Tagami jest artystą wysoko notowanym, według cen aukcyjnych w Christie’s w Hongkongu od przeszło dziesięciu lat jego prace osiągają poziom ok. 60 tysięcy dolarów za duży obraz. Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach w Japonii, Anglii, Francji i Niemczech. Jego prace pojawiły się w Polsce w latach 70. dzięki toruńskiemu artyście, późniejszemu przyjacielowi i kolekcjonerowi jego prac – Januszowi Traczykowskiemu. W Polsce Masakatsu Tagami miał indywidualne wystawy grafiki i malarstwa m.in. w Toruniu (1979) i słynnej Galerii EL w Elblągu (1989). W ostatnich latach ekspozycje prac artysty w Polsce miały miejsce w 2018 roku (Muzeum Okręgowe w Toruniu) oraz w 2020 roku (Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku).*

Wierny samemu sobie, Tagami, nie posiadający lęku przed nowością w sztuce, przed formą nowego jej zapisu, nie należy jednak do wojowników sztuki, to nie jest natura wojownicza, to głównie siła spokoju i refleksji trzech ćwiartek życia. Ciągłość uprawiania sztuki jest jego kształtem życia. Należący do artystów znajdujących oparcie w wartościach trwałych, dla których tradycja, zachowanie granic, autorytety i piękno nie są pustymi pojęciami, należy do tych, którzy poszukują, w tym zmieniającym się i pędzącym świecie, nie tyle formy co przede wszystkim sensu.

Wystawę można oglądać jeszcze do 9 stycznia 2025 r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.

* Biogram na podstawie materiałów promocyjnych towarzyszących wystawie Masakatsu Tagami w Bibliotece Uniwersyteckiej UKW w Bydgoszczy (2020)

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B