Ełckie spa na świeżym powietrzu - kiedy powstanie tężnia?

2024-12-17 11:40:25(ost. akt: 2024-12-17 11:48:16)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Spacer nad Jeziorem Ełckim już niedługo może stać się nie tylko przyjemnością, ale i zdrowotną inwestycją. W zeszłym tygodniu ogłoszono przetarg na budowę tężni solankowej przy ul. Nadjeziornej.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oferty zostaną otwarte ostatniego dnia 2024 roku. Wykonawca będzie miał za zadanie zrealizować inwestycję w trybie „zaprojektuj i buduj”.

Pierwszy etap prac obejmuje zarówno stworzenie projektu tężni, jak i jej budowę. Wybrana firma będzie musiała spełnić wytyczne zawarte w programie funkcjonalno-użytkowym oraz dostosować się do rygorystycznych wymagań konserwatorskich. Działka, na której stanie obiekt, znajduje się bowiem w strefie ochrony dziedzictwa kulturowego. Co więcej, wszelkie roboty ziemne zostaną przeprowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Projekt zakłada:

* opracowanie dokumentacji technicznej, w tym projektów i kosztorysów,
* zdobycie wszystkich niezbędnych pozwoleń,
* budowę tężni wraz z pergolą, zbiornikami solankowymi i pełną infrastrukturą techniczną,
* montaż oświetlenia, monitoringu i elementów małej architektury (ławki, kosze),
* aranżację zieleni z nasadzeniami i odnowieniem trawników.

Na deser przewidziano przeszkolenie osób, które będą obiektem zarządzać, oraz przekazanie pełnej dokumentacji po zakończeniu inwestycji.

Dlaczego będzie warto odwiedzić tężnię?

Tężnia solankowa to nie tylko atrakcyjny element miejskiego krajobrazu. To przede wszystkim naturalne spa na świeżym powietrzu. Zasada działania jest prosta – solanka spływa po ścianach wykonanych z gałęzi tarniny, tworząc mikroklimat przypominający ten nad Bałtykiem.

Wdychany aerozol zawiera cenne minerały:

* jod, który wspiera tarczycę i układ oddechowy,
* brom, działający uspokajająco,
* magnez, poprawiający pracę układu nerwowego,
* wapń, wzmacniający kości.

Regularne sesje inhalacyjne mogą przynieść ulgę alergikom, osobom z astmą czy przewlekłymi problemami oddechowymi. Dodatkowo wspomagają odporność i ogólny dobrostan organizmu.

Nowa tężnia może być czymś więcej niż „zdrowotnym przystankiem” – ma szansę stać się również miejscem relaksu i spotkań mieszkańców. Pergole, ławki, estetycznie zaaranżowana zieleń – wszystko to stworzy przestrzeń, w której odpoczną zarówno seniorzy, rodziny z dziećmi, jak i zabiegani mieszkańcy szukający chwili oddechu.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 180 dni na zakończenie pierwszego etapu prac. Minimalna gwarancja na wykonane roboty wyniesie pięć lat. Jeśli procedury pójdą zgodnie z planem, Ełk zyska miejsce, które nie tylko ukoi zmysły, ale i przyniesie zdrowotne korzyści mieszkańcom.

mac.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5