Chcesz wstąpić do Legii Akademickiej?

2024-12-05 08:27:00(ost. akt: 2024-12-05 08:44:28)

Autor zdjęcia: PAP

Program Legia Akademicka składa się z dwóch głównych części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie na podstawie programu opracowanego przez Ministra Obrony Narodowej, natomiast część praktyczna obejmuje ćwiczenia wojskowe organizowane przez MON.

Kto może wziąć udział w programie?


Do programu mogą przystąpić studenci oraz absolwenci uczelni wyższych spełniający następujące warunki:
• Studenci studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (wszystkich lat studiów) uczelni publicznych i niepublicznych.
• Absolwenci, którzy rozpoczęli szkolenie w Szkole Legii Akademickiej jako studenci i kontynuują je po ukończeniu studiów.
• Wymagane jest posiadanie obywatelstwa polskiego oraz statusu żołnierza rezerwy (np. ukończenie szkolenia podstawowego w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej).

Dlaczego warto uczyć się teorii?


Celem szkolenia teoretycznego w ramach modułu podoficerskiego (15 godzin) jest zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności wojskowych, które będą przydatne podczas ćwiczeń wojskowych w jednostkach wojskowych.

Jakie są etapy szkolenia?


I ETAP – Szkolenie Podstawowe (27 dni)

Szkolenie podstawowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej trwa do 27 dni i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej.
Osoby, które ukończą to szkolenie, mogą być przeniesione do aktywnej rezerwy (na ich wniosek). Osoby, które nie ukończą szkolenia lub nie zgłoszą się do przeniesienia do aktywnej rezerwy, zostaną przeniesione do rezerwy pasywnej.
Szkolenie odbywa się w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej, ale student może złożyć wniosek o odbycie szkolenia w innym terminie, po wcześniejszym skontaktowaniu się z Wojskowym Centrum Rekrutacji.

II ETAP – Kształcenie w Module Podoficerskim

Kształcenie w ramach modułu podoficerskiego realizowane jest w uczelni wyższej i obejmuje część teoretyczną (15 godzin) w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną (21 dni) odbywaną w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w wyznaczonych jednostkach wojskowych.
Aby przystąpić do części teoretycznej, uczestnik musi ukończyć szkolenie podstawowe i posiadać stopień wojskowy szeregowego. Część praktyczna odbywa się w jednostkach wojskowych, ośrodkach szkolenia lub centrach wojskowych.
Jakie są wymagania?
• Status studenta lub absolwenta,
• Obywatelstwo polskie,
• Brak wpisu w Krajowym Rejestrze Karnym,
• Status szeregowego rezerwy.

III ETAP – Kształcenie w Module Oficerskim

Szkolenie w module oficerskim trwa co najmniej 62 dni i odbywa się w uczelni wojskowej w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej. Osoby, które przeszły szkolenie w module podoficerskim i uzyskały status podoficera rezerwy, mogą przystąpić do tego etapu.
Uczestnicy modułu oficerskiego, po ukończeniu szkolenia, będą mieli możliwość zdobycia dodatkowej specjalności wojskowej.
Jakie są wymagania?
• Status studenta lub absolwenta,
• Brak wpisu w Krajowym Rejestrze Karnym,
• Status podoficera rezerwy,
• Dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia.

Do kiedy trzeba składać wnioski?


Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej (Nr 178/MON z dnia 19 grudnia 2022 r.), studenci i absolwenci składają wnioski w następujących terminach:
• Moduł podoficerski – do dnia 31 grudnia,
• Moduł oficerski – do dnia 31 stycznia.

Z kim się kontaktować po więcej informacji?


Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ełku,
ul. Kościuszki 30, bud 17, 19-300 Ełk
tel. 261 332 235 i 261 332 209

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B