Kolejna świątynia doczeka się remontu

2024-10-22 09:47:25(ost. akt: 2024-10-22 09:58:14)

Autor zdjęcia: Fb/Parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim

Na początku października wójt gminy Prostki Rafał Wilczewski oraz proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim Krzysztof Zubrzycki podpisali umowę w sprawie udzielnie dotacji celowej na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w kościele p.w. Matki Bożej Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim.


Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, o które aplikowała gmina Prostki. Całkowita wartość przyznanej dotacji to ok. 296 tys. zł, a pozyskane dofinansowanie to ok. 290 tys. zł.

W zakres zamówienia wchodzą dwa zadania. Pierwsze dotyczy przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich na na zewnętrznych ścianach kościoła, a drugie zadanie - na drzwiach wejściowych do świątyni.

Wiśniowo jako osada, położona między Ełkiem a Rajgrodem, powstała w 1496 r. na rubieżach dawnego Księstwa Jaćwingów, graniczącego z terenami Mazur w Prusach Wschodnich, z którymi Zakon Krzyżacki toczył boje pod pozorem ich chrystianizacji. Jaćwingowie pobici przez Krzyżaków, utracili swoją tożsamość i z biegiem czasu wymieszali się z miejscową ludnością mazurską. Chociaż z biegiem wieków Wiśniowo rozwijało się, to jednak długo nie miało swego kościoła i własnej parafii, a ludność mazurska od czasów Reformacji była protestancka i administracyjnie przynależała do parafii ewangelickiej w Ostrymkole.

Dopiero około 1904 r. wybudowano kościół i utworzono parafię ewangelicką, początkowo złączoną z Kalinowem, a od 1906 r. samodzielną parafię ewangelicką w Wiśniowie.

Po drugiej wojnie światowej osiedliła się w Wiśniowie ludność katolicka, która przybyła z sąsiednich parafii: Rydzewa, Rajgrodu, a także częściowo z Bargłowa i Grajewa.


W dniu 2 lutego 1946 r. nastąpiło przejęcie kościoła przez katolików i utworzono parafię katolicką. Proboszcz miał również obsługiwać kościół w Pisanicy.

W 1958 r. Parafia w Wiśniowie została erygowana kanonicznie przez Ks. Bpa Tomasza Wilczyńskiego, Biskupa w Olsztynie, a w Pisanicy utworzono samodzielny wikariat.

Księgi parafialne prowadzone są od 1947 r., a kronika parafialna od 2001 r.

Odpusty: MB Gromnicznej – 2 lutego, św. Ap. Piotra i Pawła – 29 czerwca, św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca

Przypomnijmy też, że w ostatnim czasie podpisano umowę na renowację kościoła w Rożyńsku Wielkim, o czym pisaliśmy tutaj.

prostki.pl, diecezjaelk.pl, tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5