Pokrzepienie dla rodziców dotkniętych bolesną tragedią

2024-10-08 21:27:26(ost. akt: 2024-10-11 14:00:30)
Datę obchodów Dnia Dziecka Utraconego ustalono na 15 października – tyle, licząc umownie od 1 stycznia, ile trwałaby ciąża.

Datę obchodów Dnia Dziecka Utraconego ustalono na 15 października – tyle, licząc umownie od 1 stycznia, ile trwałaby ciąża.

Autor zdjęcia: Freepik

W sobotę, 12 października obchodzony będzie w Ełku Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.
W ramach obchodów, o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w Parafii pw. Opatrzności Bożej w Ełku, a następnie odbędzie się pochówek dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym nr. 1.

Pod kościół podstawiony będzie autobus, który przewiezie uczestników ceremonii na cmentarz, a potem odwiezie na teren kościoła przy ul. Suwalskiej.

Po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego obchodzono w 1988r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęto obchodzić DDU od 2004r. z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”. Celem tego dnia jest zmiana patrzenia społeczeństwa na tak traumatyczne doświadczenie, jakim jest poronienie. Przeżycia rodziców po stracie dziecka nienarodzonego często są bagatelizowane. Czas ten ma podkreślić, jak ważną rolą jest wsparcie rodzin po stracie. Datę obchodów Dnia Dziecka Utraconego ustalono na 15 października – tyle, licząc umownie od 1 stycznia, ile trwałaby ciąża.

W Ełku od 2014r. prezydent miasta Ełku wydał zarządzenie, które reguluje pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu. Pochówki są w całości finansowane z budżetu miasta. Organizacją zbiorowych pochówków z ramienia Urzędu Miasta zajmuj się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

mat. diecezjaelk.pl; opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5