PEC ma nowy kocioł na biomasę
2024-09-24 15:29:09(ost. akt: 2024-09-26 08:30:22)
Artykuł
sponsorowany
Dzięki inwestycji wartej około 40 mln złotych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej powstał nowy kocioł na biomasę. Dzięki wykonanej inwestycji zredukowana zostanie emisja dwutlenku węgla o ponad 23 tysiące ton/rok.
Odnawialne źródła energii odgrywają zasadniczą rolę w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale też równie ważnej poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Biomasa stała się w ostatnich latach ważnym nośnikiem energii w UE, gdzie jej udział w wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej rośnie w tempie 5-9% rocznie.
Kończą się prace przy dużym projekcie realizowanym przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Projekt obejmuje likwidację kotła węglowego WR-25 i budowę w jego miejscu kotła biomasowego o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą. Dzięki wykonanej inwestycji zredukowana zostanie emisja dwutlenku węgla o ponad 23 tysiące ton/rok. Kocioł jest już po próbnym rozruchu. Trwają ostatnie czynności związane z odbiorem.
Nowa instalacja umożliwi produkcję ekologicznego ciepła, które zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą w Ełku. Przewiduje się, że jednostka będzie pracować w okresie zimowym jako źródło podstawowe łącznie z posiadanym obecnie kotłem biomasowym o mocy 5,75 MW, a pozostałe kotły węglowe będą pełnić rolę źródeł szczytowych. Planowana produkcja ciepła z nowo budowanej instalacji wynosi blisko 195 tysięcy GJ/rok.
Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz poprawa jakości powietrza na terenie Miasta Gminy Ełk. Nowa instalacja przeznaczona będzie do produkcji energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii (biomasa drzewna), zaopatrującej miejską sieć ciepłowniczą. Realizacja projektu przyniesie wymierne korzyści ekologiczne, ponieważ pozwoli na ograniczenie do minimum produkcji energii cieplnej z miału węglowego, a tym samym pozwoli na znaczące zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz, co równie istotne, osiągnięcie w wyniku realizacji inwestycji efektywnego systemu ciepłowniczego.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to kwota 39 477 261,74 PLN, w tym koszty kwalifikowane to 32 069 704,75 PLN. Na realizację przedsięwzięcia otrzymaliśmy dotację w kwocie 14 431 367,14 PLN (kwota dofinansowania stanowi do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia).
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez