Nie złamali jej naziści - teraz świętowała setne urodziny!

2024-08-23 12:34:26(ost. akt: 2024-08-23 13:05:16)

Autor zdjęcia: Gmina Stare Juchy

W niedzielę 18 sierpnia 2024r. w Gminie Stare Juchy miała miejsce niezwykle rzadka i piękna uroczystość – świętowano 100 urodziny pani Leokadii Mikuckiej, kobiety, której historia życia zasługuje na scenariusz filmowy.
W tym wyjątkowym dniu Jubilatce towarzyszyła najbliższa rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki. Specjalne życzenia w dniu 19 sierpnia 2024r. na ręce stulatki, w jej rodzinnym domu, złożyła Ewa Jurkowska-Kawałko. Wójt Gminy Stare Juchy wraz z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, wręczając listy gratulacyjne w Imieniu Prezesa Rady Ministrów oraz w imieniu własnym i całej społeczności gminnej, a także kwiaty i reportaże Kapuścińskiego.

Pani Leokadia urodziła się w Kiersnówce. Wspólnie z mężem zamieszkali w Starych Juchach od lutego 1948r. przeżywszy razem 55 lat. Wyjątkowa kobieta urodziła 5 dzieci: 2 synów i 3 córki. Doczekała się 11 wnuków oraz 18 prawnuków. Dostojna Jubilatka, pomimo swojego sędziwego wieku jest w dobrej formie, a humor dopisuje jej każdego dnia. Pani Leokadia nadal mieszka w Starych Juchach (od 77 lat), pozostaje pod troskliwą opieką rodziny.

- Naszej Jubilatce składamy gratulacje i życzymy dużo zdrowia oraz jeszcze wielu lat spędzonych w rodzinnym gronie. Niech każda chwila będzie źródłem szczęścia, niech upływa w spokoju oraz dobrym samopoczuciu - podkreślają władze gminy, na czele z wójt.

Leokadia Mikucka jest wyjątkowo silną osobą, odporną na trudy losu i wiecznie uśmiechniętą, pomimo traumatycznych doświadczeń - była ofiarą niemieckich nazistów. Na początku 1943 roku została skierowana na roboty na rzecz Niemiec do Sillginnen (ówczesne Prusy). Stamtąd, na początku 1944, została przetransportowana do więzienia (twierdza) w Królewcu. Z Królewca trafiła do Ravensbrück, kobiecego obozu koncentracyjnego i przebywała tam do kwietnia 1945r. W wyniku wykupu 2000 kobiet z tego obozu przez hrabiego szwedzkiego, wraz ze swoimi towarzyszkami niedoli, trafiła do Malmö w Szwecji. Tam pracowała w szpitalu, jako pomoc, jednocześnie ucząc się języka... O dalszych życiowych losach Pani Leokadii Mikuckiej opowiada wywiad przeprowadzony z nią w dniu 6 września 2022r. przez Instytut Pileckiego - zrealizowany w ramach projektu ,,Świadkowie Epoki”.


mat. Gmina Stare Juchy; opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5