Letnie spacery po tajemniczej stolicy Mazur
2024-07-28 09:00:00(ost. akt: 2024-07-28 09:35:15)
Wędrowanie szlakiem przedwojennego Ełku, podziwianie wyjątkowej architektury miasta oraz zgłębianie tajemnic Wyspy Zamkowej – ełczanie i turyści są już po trzech spacerach tegorocznej edycji cyklu „Poznaj Miasto z Przewodnikiem”.
Wróciła ulubiona letnia akcja miłośników Ełku. W pierwszy weekend lipca rozpoczęła się 7. edycja wydarzenia „Poznaj Miasto z Przewodnikiem”, które Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu organizuje od 2018 roku. Współorganizatorem jest Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku.
Największe miasto Mazur można zwiedzać nie tylko aktywnie, ale i bezpłatnie. Co roku, podczas cyklu niedzielnych spacerów, przewodnicy turystyczni oprowadzają wszystkich chętnych po jego zakamarkach. Uczestnicy mają okazję odwiedzić zabytkowe obiekty, świątynie czy miejskie atrakcje. Poznają również historię miejsc, które na przestrzeni wieków diametralnie zmieniły swoje oblicze. Wystarczy wybrać się na zaledwie jeden taki spacer, aby przekonać się, że nawet ełczanie mogą być zaskoczeni mało znanymi faktami z dziejów stolicy Mazur.
— Cieszę się, że inicjatywa, którą wymyśliłem dekadę temu, spotyka się z taką popularnością. Co roku pokazujemy chętnym Ełk, jakiego nie znają na co dzień. Tego lata również odkrywamy fascynujące historie — przybliża ideę spacerów Hubert Górski, przewodnik i dyrektor generalny Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu.
Akcja „Poznaj Miasto z Przewodnikiem” niezmiennie cieszy się zainteresowaniem ełczan i turystów. To ciekawa alternatywa na spędzenie letniego popołudnia. Fundacja zaprasza do udziału w spacerach dorosłych, dzieci i seniorów. Każda z wędrówek rozpoczyna się w niedzielę o godz. 15:00 na skwerze z Rusałką u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Zamkowej. W tym roku na zwiedzających czekają nowe trasy oraz pasjonujące tematy ujęte aż w 8 letnich spacerach.
Tegoroczny spacer otwarcia pt. „Szlakiem z przedwojennego przewodnika cz. I” odbył się 7 VII i zgromadził grupę ponad stu pasjonatów, którzy mieli okazję przekonać się czy ełckie szlaki turystyczne proponowane przed 1945 rokiem są dziś możliwe do przejścia i czy nadal są warte polecenia w przewodnikach turystycznych. Co istotne, w spacerze otwarcia chętnie wzięli udział turyści odwiedzający stolicę Mazur.
— Jesteśmy z Ostrowi Mazowieckiej. Bardzo nam się podobało. Przewodnik ciekawie opowiada i wie, czego potrzebujemy. Jak przyjechaliśmy do Ełku to odwiedziliśmy centrum informacji turystycznej i tam pani poinformowała nas, że w każdą niedzielę jest taka akcja. A tak się szczęśliwie złożyło, że nasz pobyt tu zahaczył o niedzielne popołudnie. Bardzo miło spędziliśmy tu czas! — nie ukrywają zadowolenia Jerzy i Stanisława Kucharczyk.
14 VII kolejna grupa ponad stu chętnych wybrała się na kolejny fundacyjny spacer z przewodnikiem. W ramach tematu „Od gotyku do współczesności” uczestnicy mogli posłuchać o tym, jak zmieniała się architektura miasta na przestrzeni wieków. Na trasie zwiedzania znalazły się takie zabytki, jak secesyjne kamienice z XIX wieku. Ełk – największe miasto Mazur – jeszcze do 1945 r. leżał w granicach Prus Wschodnich. Do dziś przetrwał zespół pruskich budynków z czerwonej cegły – wśród nich między innymi Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, który pierwotnie pełnił funkcję gimnazjum. Na uwagę zasługują też neogotyckie świątynie. Uczestnicy spaceru, słuchając relacji przewodnika Marka Piasty, zwiedzili wnętrza ełckiej katedry i „dużego” kościoła, potocznie nazywanego tak przez mieszkańców. Mieli też okazję przejść się ełcką promenadą, która o tej porze tętni życiem i daje wyjątkowo malownicze warunki do podziwiania Jeziora Ełckiego i korzystania z jego uroków.
21 VII to dzień trzeciego spaceru tegorocznej akcji „Poznaj Miasto z Przewodnikiem”. Tym razem, w ramach tematu „Historie zapisane na ełckiej wyspie” ok. pół setki uczestników z uwagą wysłuchało Dariusza Jurczaka i jego opowieści o tajemnicach ełckiej warowni na wyspie oraz artefaktach, jakie udało się odnaleźć na terenie nadal cennego pod względem archeologicznym zamku.
Kolejny spacer – już 4 – zaplanowano na 28 VII. Jego uczestnicy przejdą się szlakiem ełckich pomników i tablic pamiątkowych, co będzie okazją do poznania historii ważnych i zasłużonych dla miasta postaci.
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się spacer zamknięcia, który będzie zwieńczeniem całego cyklu i kopalnią niedostępnej na co dzień wiedzy na temat czarów, czarownic i procesów, które wykonywano na rzekomych wiedźmach na terenie dawnych Mazur.
— Zrealizowaliśmy dotąd trzy spacery, ale aż pięć wędrówek dopiero przed nami! W kolejnych odsłonach wydarzenia przybliżymy chętnym historię ełckich świątyń, będziemy spacerować też szlakiem pomników i tablic pamiątkowych. Podejmiemy się niezwykle interesującego tematu, jakim jest street art, czyli sztuka uliczna, niezależna. Spacerem pełnym emocji i opowieści rodem z baśni zakończymy tegoroczną akcję bezpłatnego zwiedzania Ełku. „Czary-mary i procesy” to tytuł ostatniej pieszej wycieczki. Wszyscy, których ciekawi tematyka ludowych podań i wierzeń, powinni zapisać sobie w kalendarzu datę 25 sierpnia – mówi przewodnik Hubert Górski, dyrektor generalny Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu.
Bezpłatne zwiedzanie Ełku odbywa się w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 15:00 Miejscem zbiórek jest skwer z Rusałką u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Zamkowej. Szczegóły oraz program akcji „Poznaj Miasto z Przewodnikiem 2024” są dostępne na stronie Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu.
Maciej Chrościelewski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez