"Ełk będzie czytane, będzie grane". Niedziela
2024-07-25 09:32:50(ost. akt: 2024-07-25 09:41:30)
VII Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki to wyjątkowa okazja do spotkań ze znakomitymi polskimi pisarzami, uczestnictwa w koncertach znanych artystów i zaangażowania w warsztatach i animacjach. Na wydarzenia zapraszają Ełckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Historyczne w Ełku.
28 lipca 2024r. (niedziela)
11.00 Spotkanie z Marcinem Pałaszem (MBP) – wydarzenie dla dzieci.
13:00 „Z książką na leżaku”- animacje dla dzieci (MBP)
15.00 Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim (Hala im. L. Błażyńskiego)
Łukasz Orbitowski - polski pisarz. Początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później autor beletrystyki. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Debiutował w 1999 roku niskonakładowym tomikiem opowiadań Złe Wybrzeża. Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie Diabeł na Jabol Hill, opublikowane w pierwszym numerze miesięcznika „Science Fiction” (2001). Publikował opowiadania w czasopismach, m.in.: „Science Fiction”, „Nowa Fantastyka”, „Sfera”, „Ubik”. Jego opowiadanie Władca Deszczu znalazło się w antologii PL+50 pod redakcją Jacka Dukaja. Duża część jego twórczości jest osadzona na Dolnym Śląsku, z tego część, w szczególności powieść Szczęśliwa ziemia (2013), w fikcyjnym mieście Rykusmyku.
17.00 Spotkanie z Anną Bikont (MBP)
Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książki były tłumaczone na angielski, chiński, czeski, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, portugalski, niemiecki, szwedzki oraz włoski.
17:00 – 19:00 Pokazy VR (Galeria Ślad ECK)
19.00 Spotkanie z Mariuszem Szczygłem (sala widowiskowa ECK)
Mariusz Szczygieł - reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi - jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.
20.00 Koncert: IGO (Amfiteatr ECK) WSTĘP PŁATNY
Igor Walaszek – znany pod pseudonimem Igo. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce. Pochodzi z Krakowa, gdzie w 2009 roku wraz z grupą przyjaciół założył rockowy zespół Clock Machine. Mimo swoich rockowych predyspozycji nie zamyka się wyłącznie w tym gatunku – szerszej publiczności dał się poznać jako połowa elektronicznego duetu Bass Astral x Igo. Po wielu latach na scenie w styczniu 2022 roku Igo postanowił zadebiutować jeszcze raz – singlem „Helena” rozpoczął swoją solową karierę. Jego dyskografię zamyka wydany w listopadzie 2022 roku pierwszy solowy album zatytułowany po prostu „IGO”, który jest 10 płytą w dorobku artysty. W 2019 roku Igor był po raz pierwszy, obok Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego i Organka, członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem, a w ubiegłym roku wraz z Vito Bambino i Mrozem wydali singiel Męskiego Grania „Supermoce”. Wystąpił na takich festiwalach, jak Open’er Festival, Krakow Live Festival, Przystanek Woodstock, OFF Festival, czy Audioriver. Współpracował m.in. z Sokołem, Miuoshem, Mrozem, czy Sistars.
25 – 28 lipca
„Siegfried Lenz. Spojrzenia” – wystawa (Park Solidarności)
Wystawa „Siegfried Lenz. Spojrzenia” to prawdopodobnie pierwsze w Polsce spojrzenie muzealników w kierunku pisarza, będącego – obok Güntera Grassa i Heinricha Bölla – czołowym twórcą niemieckiej literatury w XX w. Po drugie, szczególna jest struktura wystawy, będąca wielogłosem historyków, kulturoznawców, literaturoznawców, pisarzy i publicystów. Dziewięć autorskich esejów tworzy wielowątkowy kolaż różnych wymiarów życia i twórczości Siegfrieda Lenza. Autorzy pisali swoje eksperckie spojrzenia niezależnie od siebie, przez co pewne wątki biografii pisarza powtarzają się w różnych kontekstach. Tak skonstruowana narracja daje Czytelnikowi możliwość odczytywania poszczególnych spojrzeń jako niezależnych od siebie historii i prezentuje Siegfrieda Lenza jako człowieka, pisarza, obywatela w kontekście czasów, w których przyszło mu żyć.
*ECK – Ełckie Centrum Kultury
*MBP – Miejska Biblioteka Publiczna
*MHE – Muzeum Historyczne w Ełku
ECK, MBP, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez