"Ełk będzie czytane, będzie grane". Sobota

2024-07-24 16:36:43(ost. akt: 2024-07-24 16:50:29)

Autor zdjęcia: ECK

VII Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki to wyjątkowa okazja do spotkań ze znakomitymi polskimi pisarzami, uczestnictwa w koncertach znanych artystów i zaangażowania w warsztatach i animacjach. Na wydarzenia zapraszają Ełckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Historyczne w Ełku.

27 lipca 2024r. (sobota)

11.00 Spotkanie z Elizą Piotrowską (MBP) – wydarzenie dla dzieci.

13.00 Spotkanie z Pauliną Nowacką i Magdą Brzezińską (MBP) – warsztaty dla dzieci

13.00 Spotkanie z Anetą Prymaka – Oniszk (Hala im. L. Błażyńskiego)

Aneta Prymaka-Oniszk – reporterka, pisarka. Autorka książek: „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia” (2024) i „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (2016) oraz współautorka zbiorów: „Ludowa historia kobiet” (2023) i „Białoruś. Ojczyzna dobrej jakości ” (2020).
Książka „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” zdobyła Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz została Książką Roku Warszawskiej Premiery Literackiej, była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Historycznej „Polityki” i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.
Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl. Obecnie mieszka w Białymstoku.

15.00 Spotkanie z Ishbel Szatrawską (Hala im. L. Błażyńskiego)

Ishbel Szatrawska – dramatopisarka, pisarka. Autorka nagradzanego „Żywotu i śmierci Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Jej pierwsza powieść, „Toń” ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka we wrześniu 2023. Publikowała m.in. w „Dialogu”, „Miesięczniku Znak”, „Polityce”. Laureatka wielu konkursów literackich i stypendialnych, m.in. Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

17.00 Spotkanie z Wacławem Radziwinowiczem (MBP)

Wacław Radziwinowicz – polski dziennikarz prasowy, publicysta
i reportażysta. Specjalizuje się w publicystyce poświęconej rosyjskiej polityce i społeczeństwu. W 2014 został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa.
W 2016 został laureatem nagrody MediaTory w kategorii NawigaTOR.

17:00 – 19:00 Pokazy VR (Galeria Ślad ECK)

18:00 ,,Słodkie Sulejki’’ – czytanie opowiadań Siegfrieda Lenza o mazurskiej wsi (Skwer za Amfiteatrem ECK)

19:00 Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem (sala widowiskowa ECK)

Ziemowit Szczerek – dziennikarz portalu Interia.pl, współpracuje z „Nową Europą Wschodnią”, autor opowiadań publikowanych m.in. w „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i E-splocie oraz współautor wydanej w 2010 r. książki pt. Paczka radomskich. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Ostatnio najbardziej inspiruje go gonzo i literatura / dziennikarstwo podróżnicze.

20.00 Koncert KULT (Amfiteatr ECK) WSTĘP PŁATNY


Zespół powstał na początku 1982 roku w Warszawie. Swój pierwszy koncert zagrał 07 lipca 1982 roku w warszawskim klubie „Remont”. KULT to chyba jedyny w Polsce zespół, który aktywnie i nieprzerwanie gra już prawie 40 lat. Nagrali 17 płyt długogrających.

Polscy radiosłuchacze znają doskonale ponad 30 utworów KULT-u ze wszystkich list przebojów np.”Piosenka młodych wioślarzy”, „Do Ani”, „Krew Boga”, „Polska”, „Parada wspomnień”, „Rząd oficjalny”, „Baranek”, „Kochaj mnie, a będę twoją”, „Gdy nie ma dzieci” i inne.

Zagrali ponad 3000 koncertów. Występowali 8-krotnie w Jarocinie i wszystkich innych festiwalach oraz przeglądach w Polsce. Oprócz tego gościli na koncertach w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Czechach, Islandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych.

Skład zespołu:
Kazik Staszewski – śpiew, saksofon
Konrad Wantrych – klawisze
Piotr Morawiec – gitara
Ireneusz Wereński – bas
Wojciech Jabłoński – gitara
Tomasz Goehs – perkusja
Janusz Zdunek – trąbka
Mariusz Godzina – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy
Jarosław Ważny – puzon

Niekwestionowanym liderem zespołu jest Kazik Staszewski, którego działalność zespołowa jak i solowa charakteryzuje się nie tylko sukcesami pod względem artystycznym ale i komercyjnym.

25 – 28 lipca

„Siegfried Lenz. Spojrzenia” – wystawa (Park Solidarności)

Wystawa „Siegfried Lenz. Spojrzenia” to prawdopodobnie pierwsze w Polsce spojrzenie muzealników w kierunku pisarza, będącego – obok Güntera Grassa i Heinricha Bölla – czołowym twórcą niemieckiej literatury w XX w. Po drugie, szczególna jest struktura wystawy, będąca wielogłosem historyków, kulturoznawców, literaturoznawców, pisarzy i publicystów. Dziewięć autorskich esejów tworzy wielowątkowy kolaż różnych wymiarów życia i twórczości Siegfrieda Lenza. Autorzy pisali swoje eksperckie spojrzenia niezależnie od siebie, przez co pewne wątki biografii pisarza powtarzają się w różnych kontekstach. Tak skonstruowana narracja daje Czytelnikowi możliwość odczytywania poszczególnych spojrzeń jako niezależnych od siebie historii i prezentuje Siegfrieda Lenza jako człowieka, pisarza, obywatela w kontekście czasów, w których przyszło mu żyć.

*ECK – Ełckie Centrum Kultury

*MBP – Miejska Biblioteka Publiczna

*MHE – Muzeum Historyczne w Ełku

ECK, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5