Przebudowa tej ulicy przyniesie spore zmiany dla kierowców

2024-06-18 14:13:53(ost. akt: 2024-06-18 15:00:11)

Autor zdjęcia: google maps

Na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się pierwszy etap prac na ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Toruńskiej. W związku z tym zostanie on wyłączony z ruchu. Nowa infrastruktura drogowa usprawni ruch na ulicy Sikorskiego.
Od 24 czerwca rozpoczną się prace drogowe – pierwszy etap - na ul. Sikorskiego (odcinek od ul. Wojska Polskiego - do ul. Toruńskiej). Na czas robót odcinek ten zostanie wyłączony z ruchu, natomiast zostaną wyznaczone nowe ciągi dla ruchu pieszego na terenie budowy z zapewnieniem dojścia do wszystkich posesji i obiektów związanych z edukacją czy pływalni miejskiej. Zostaną również utworzone nowe dojazdy do wszystkich działek i posesji.

W związku ze zmianami, w ulicę Warszawską będzie można wjechać od ul. Kajki, a w ulicę Piłsudskiego od ul. Mickiewicza.

Zmiany w ełckiej komunikacji miejskiej

W związku z zamknięciem przejezdności fragmentu ul. Sikorskiego planowo od 24 czerwca nastąpią zmiany przebiegów części linii komunikacyjnych ełckiej komunikacji miejskiej.

Autobusy linii komunikacyjnych nr 5, 6, 8, 10, 11, 13, 14 oraz 16, które przejeżdżały zamkniętym fragmentem ul. gen. W. Sikorskiego pojadą trasą objazdu: ulicami Wileńska, Grodzieńska, M. Kajki, na których zostaną uruchomione przystanki tymczasowe.

Czas trwania prac I etapu to około 3-4 miesiące.

II etap prac obejmie odcinek ul. Sikorskiego od ul. Toruńskiej do torów kolejowych za ul. Gdańską.

Przebudowa całości ul. Sikorskiego obejmuje odcinek od strony skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do przejazdu linii kolejowej nr 38 relacji Ełk- Korsze, o łącznej długości około 900 m. Prace będą wykonywane odcinkami. Całość prac obejmie:

- wykonanie ulicy o szerokości 7 m (tak jak dotychczas), w obrębie skrzyżowań zostanie zwiększona szerokość,
- wykonanie chodników o szer. od 1,5 m do 2,5 m,
- wykonanie drogi rowerowej lub ciągu pieszo-rowerowego.

W ramach umowy wybudowane zostaną dwa ronda. Pierwsze z nich czterowlotowe w kształcie „ósemki” powstanie w miejscu skrzyżowań z ulicami: Warszawską i Piłsudskiego. Drugie trójwlotowe z przejezdną wyspą centralną będzie zlokalizowane na skrzyżowaniu z ul. Gdańską.

Przedmiot umowy obejmuję także m.in.:

- budowę kanału technologicznego wraz z monitoringiem,
- przebudowę i budowę sieci kanalizacji deszczowej, sieci kanalizacji sanitarnej,
- przebudowę i budowę sieci oświetlenia ulicznego,
- przebudowę i budowę sieci wodociągowej,
- przebudowę i budowę sieci gazowej,
- przebudowę sieci ciepłowniczej,
- przebudowę sieci telekomunikacyjnych.

Koszt inwestycji: 26 mln 149 tys. zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych stanowiące 95% wartości inwestycji czyli 24 mln 841 tys. zł. Wkład własny z budżetu miasta wyniesie 1 mln 300 tys. zł. Termin realizacji zadania: koniec roku 2025 r.

mat. UM Ełk; opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5