Są pieniądze na Słowackiego

2024-06-05 08:35:50(ost. akt: 2024-06-11 13:37:23)

Autor zdjęcia: elk.pl

Miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg na przebudowę kolejnej ulicy w centrum miasta. Przebudowana zostanie ulica Słowackiego.
Kolejne ulica zlokalizowana w sercu Ełku zostanie przebudowana. Przypomnijmy, wcześniej miasto informowało o planowanej przebudowie dwóch innych ulic 3 Maja i Małeckich.

Przebudowa zarówno ulicy Małeckich, jak także 3-go Maja będzie obejmowała wykonane nowej nawierzchnie jezdni bitumicznej, chodników z płyt betonowych oraz kostki granitowej. Wykonane zostaną wjazdy i miejsca postojowe z kostki brukowej, w okolicach Szkoły Podstawowej nr 2 powstaną miejsca typu Kiss&Ride.

Przy obu ulicach zostaną zrealizowane także ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej koloru czerwonego, o jednokierunkowym przebiegu odwrotnym do kierunku ruchu pojazdów.

Zarówno ulica Małeckich, jak 3-go Maja zostaną przebudowane na długości ok. 254 m.

W ramach zadania zostanie wykonane odwodnienie nawierzchni w postaci kanalizacji deszczowej, budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej, budowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Prace dotyczące wykonania wodociągu i kanalizacji sanitarnej są finansowane przez PWiK.

Zostanie wykonane oświetlenie obu ulic w technologii LED, kanalizacja teletechniczna w ulicy Małeckich, a także wykonane oznakowanie pionowe i poziome, stojaki na rowery.

Wartość prac z przetargu na ul. Małeckich to ok. 2,99 mln zł (współfinansowanie PWiK ok. 449 tys. zł, a dofinansowanie ok. 1,46 mln zł), natomiast na ul. 3 Maja to ok. 3, 19 mln zł (współfinansowanie PWiK 630 tys. zł, dofinansowanie ok. 1,58 mln zł).

Teraz, dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu, prace zostaną wykonane również na ulicy Słowackiego, ale tylko na odcinku od ul. Armii Krajowej do ul. Mickiewicza.

Zakres prac obejmuje wykonanie drogi jednojezdniowej jednokierunkowej o nawierzchni z betonu asfaltowego o szerokości 6 m po obu stronach ograniczonej krawężnikiem kamiennym, wykonanie chodników z płyt betonowych i kostki granitowej, przebudowa muru oporowego, budowa sieci wodociągowej z przyłączami, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, linii oświetleniowej, kanalizacji teletechnicznej z monitoringiem wizyjnym oraz zabezpieczenie istniejących rurociągów sieci cieplnej.

— Sposób parkowania pojazdów zostanie zachowany taki jak dotychczas - równoległy do kierunku po prawej stronie ulicy - 26 stanowisk postojowych — wyjasniają miejscy urzędnicy.

Całkowita wartość inwestycji to ok. 3,415 mln zł. Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to ok. 1,52 mln zł, wartość robót wykonanych przez PWiK ok. 630 tys. zł, a przez PEC ok. 51 tys. zł.

Temat przebudowy był poruszany na sesji Rady Miasta Ełku.

— Przebudowa jest potrzebna… niemniej mam do tej inwestycji uwagi. Po pierwsze trochę zawiedziony jestem, że nie wymyślono zwiększenia liczby miejsc postojowych. Sposób parkowania pojazdów zostanie zachowany taki jak dotychczas - równoległy do kierunku po prawej stronie ulicy (26 stanowisk). Po drugie, mam nadzieję, że przebudowy nie zacznie się od wycinki wszystkich drzew posadzonych wzdłuż drogi… i w całej okolicy, jak to czasami bywa. Po trzecie nie rozumiem dlaczego część kosztów (610 tys. zł) „bierze na siebie” PWiK. W ramach inwestycji przewidziano niezbędną budowę sieci wodociągowej z przyłączami, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, którą wykona właśnie ta spółka — komentuje Robert Klimowicz, radny Klubu Łączy nas Ełk. — Dlaczego mnie to niepokoi? Bo PWiK jest spółką prawa handlowego działającego na rynku w sposób niezależny (i kto jest właścicielem nie ma tu znaczenia). Moim zdaniem miasto, które jest inwestorem, powinno ogłosić przetarg na wykonanie tej inwestycji, a PWiK powinien do tego przetargu przystąpić i dopiero wówczas wykonać tę inwestycję – wszystko powinno odbywać się na zasadach rynkowych, bo może znalazłby się wykonawca, który byłby znacznie tańszy niż nasza spółka. Ponadto, chcę przypomnieć, iż najprawdopodobniej ustalanie cen wody „wróci” do rady miasta (aktualnie takie uprawnienie mają „Polskie Wody”, które nie widzą uzasadnienia dla wzrostu cen wody). Jak tak się stanie, to rządząca w Ełku koalicja DW -PiS prawdopodobnie zgodzi się na podwyżki dla mieszkańców uzasadniając to inwestycjami, które „brał na siebie” PWiK. Odrębną sprawą jest fakt, że „branie na siebie” części kosztów przez spółkę jest działaniem „przesuwającym” część zadłużenia z budżetu miasta do spółki. Czy tak powinno być? Według mojej oceny jest to mało transparentne.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5