Dzień po ulewie. Życie wraca do normy

2024-06-03 13:12:17(ost. akt: 2024-06-03 13:25:07)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Wczoraj w godzinach popołudniowych przez Ełk przetoczyła się nawałnica. Wcześniej o możliwości wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych mieszkańcy m.in. Ełku zostali powiadomieni poprzez ALERT Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zalaniu uległy garaże, budynki mieszkalne, ulice, wiadukt przy ul. Dąbrowskiego, ul. Kolejowej, ul. Targowa wraz z przyległymi budynkami. Najtrudniejsza sytuacja była na ul. Wawelskiej, gdzie doszło do całkowitego zalania ulicy, piwnic w 10 budynkach. Zalaniu uległa też specjalistyczna przychodnia oraz ok. 30 samochodów osobowych.

— Największe podtopienia wystąpiły przy ul. Wawelskiej 22 b, 22 c, ul. Mickiewicza 32, 37c, ul. Piłsudskiego 9, gdzie zalaniu uległy piwnice oraz węzły ciepłownicze, zasilające — informuje st. inspektor Roman Węgrzyn.

Jak dodaje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, spośród budynków użyteczności publicznej najbardziej ucierpiał budynek Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie już w niedzielę rozpoczęło się "sprzątanie".

W poniedziałek rano wszystkie szkoły i przedszkola normalnie rozpoczęły prace.

Mieszkańcy najbardziej zalanych budynków u zbiegu ulic Wawelskiej i Mickiewicza mają już prąd.

Ełcki PWiK poinformował, że do oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej dopłynęło aż 15 000 m3 ścieków, co jest ilością rekordową. Miejskie służby prowadziły monitoring stanu infrastruktury kanalizacji deszczowej w mieście, dokonano weryfikacji miejsc newralgicznych.

W systemie teleinformatycznym KP PSP w Ełku zarejestrowano 51 zdarzeń z czego 48 z nich było spowodowane gwałtownymi opadami atmosferycznymi (48 zdarzeń miało miejsce na terenie miasta Ełku, 1 na terenie gminy Ełk oraz 2 na terenie gminy Prostki).

W działaniach brało udział łącznie 132 ratowników oraz 32 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej. Siły i środki OSP biorącej udział w zdarzeniach liczyły 210 ratowników oraz 30 pojazdów. Łączny czas pracy wszystkich ratowników wyniósł 365 godzin 56 minut.

Przypuszczalne straty oszacowane na miejscu zdarzenia wyniosły łącznie ok 824 tysiące złotych.

W poniedziałek Ełk odwiedził Radosław Król, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz st. bryg. mgr inż. Mariusz Gęsicki, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.


A jak przedstawia się pogoda na najbliższe dni? Zobaczcie prognozę IMGW!

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, w Karpatach miejscami całkowite. Miejscami przelotne opady deszczu, a na wschodzie, w centrum i na południu kraju burze, miejscami z gradem i intensywnymi opadami, nawet do 40 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, chłodniej na południu i nad morzem, od 14°C do 18°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni, tylko na północy kraju zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na zachodzie kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, chłodniej nad morzem i w górach, od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C, chłodniej nad morzem od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.


W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu kraju także burze. Temperatura maksymalna od 18°C na północy i wschodzie, około 21°C w centrum, do 24°C na południu. Chłodniej nad samym morzem, od 14°C do 16°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5