Na skutek bombardowań zniszczone zostało całe śródmieście

2024-06-03 09:52:23(ost. akt: 2024-06-03 11:06:09)
Kolekcja ikonograficzna miasta Ełku z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach Oddział w Ełku

Kolekcja ikonograficzna miasta Ełku z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach Oddział w Ełku

Autor zdjęcia: Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku

Lata I Wojny światowej przyniosły miastu kolejne klęski. Miasto znalazło się na linii frontu. Trzykrotnie dostawało się w ręce Rosjan. Na skutek bombardowań zniszczone zostało całe śródmieście.
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów rozpoczynamy prezentację skanów sporządzonych z kartek dotyczących I Wojny Światowej z naszego zasobu z zespołu akt "Kolekcja ikonograficzna miasta Ełku" (NZ 127). Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszej czytelni, w której można obejrzeć wystawę w formie tradycyjnej — zachęcają pracownicy Archiwum Państwowego w Suwałkach, Oddział w Ełku.

Tak właśnie wyglądał Ełk w czasie I wojny światowej. Co w tamtym okresie w Ełku?

Kolekcja ikonograficzna miasta Ełku z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach Oddział w Ełku

Jak czytamy w jednym z opracowań Muzeum Historycznego w Ełku, pierwsze uroczyste uruchomienie linii Ełckiej Kolei Wąskotorowej nastąpiło w październiku 1913 roku.
Podczas I wojny światowej Ełk został zniszczony w wyniku ostrzału artyleryjskiego w październiku 1914 r. Wojska rosyjskie generała Paula von Rennenkampfa trzykrotnie zajmowały miasto, które ostatecznie uwolniono spod okupacji rosyjskiej w lutym 1915 roku.
Po zakończeniu Wielkiej Wojny i postanowieniach traktatu wersalskiego w lipcu 1920 roku na terenach Warmii i Mazur zorganizowano plebiscyt, podczas którego mieszkańcy, między innymi Ełku, musieli zdecydować o swojej dalszej przynależności państwowej, wybierając miedzy Polską a Prusami Wschodnimi.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B