Dzień Dziecka - Święto małych radości i wielkich marzeń

2024-06-01 09:19:48(ost. akt: 2024-06-01 09:46:35)

Autor zdjęcia: Pixabay

Początkowo Dzień Dziecka świętowano w niedzielę, a dzieciaczki z okazji ich święta obdarowywane były wówczas kwiatami, często różami. Nie dziwi zatem, że ten dzień nazywano kiedyś Kwiatową Niedzielą lub Dniem Róży.

Jakkolwiek oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), to w naszym kraju obchodzono go już w czasach międzywojennych. Co ciekawe, Święto Dziecka (ówczesna nazwa Dnia Dziecka) obchodzono 22 września. Jak świętowano? Dzieci miały w szkołach uroczyste apele, na które udawały się po porannych mszach w kościołach. A potem była już czysta zabawa – organizowano przeróżne rozrywki, wycieczki, a najmłodsi otrzymywały również słodycze i fanty.


W naszym kraju Międzynarodowy Dzień Dziecka od 1950 roku jest obchodzony 1 czerwca, podobnie jak w innych byłych państwach bloku socjalistycznego. Od 1952 roku jest to święto stałe. Z powagi tej daty zdaje sobie sprawę Sejm RP – od 1994 roku tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Być może zmieniają się daty i nazwy, ale idea tego święta jest w zasadzie uniwersalna i ponadczasowa – upowszechnianie celów oraz ideałów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie ONZ.

Dzień Dziecka jest doskonałą okazją, aby podziękować dzieciom za to, że po prostu „są” – pamiętajmy, że to właśnie obecne dzieci będą kreowały przyszłość naszego narodu, dlatego warto zadbać o ich właściwy, bezpieczny i świadomy rozwój.


Oto kilka ciekawostek związanych z Dniem Dziecka

*** Choć w wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, nie jest to data uniwersalna. Na przykład, w Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, a w Japonii 5 maja.

*** W Stanach Zjednoczonych pierwszy Dzień Dziecka zaproponował pastor Charles Leonard, który 2 czerwca 1857 roku odprawił specjalne nabożeństwo dla dzieci.

*** ONZ ustanowiło dodatkowy Dzień Dziecka, obchodzony 20 listopada, na pamiątkę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989).

*** W niektórych krajach symbolem Dnia Dziecka jest czerwona flaga z białym gołębiem – symbolem pokoju, co nawiązuje do idei ochrony dzieci przed wojną i przemocą.

*** W Szwecji Dzień Dziecka, zwany "Barnens Dag", nie ma stałej daty i może być obchodzony różnie w różnych częściach kraju. Jest to dzień, który często łączy się z działaniami charytatywnymi na rzecz dzieci.

*** W Japonii Dzień Dziecka, znany jako Kodomo no Hi, obchodzony jest 5 maja jako część tzw. Złotego Tygodnia (Golden Week), serii świąt narodowych. Z tej okazji w całym kraju wznosi się kolorowe latawce w kształcie karpi (koinobori), symbolizujące siłę i wytrwałość, co ma inspirować dzieci do pokonywania życiowych trudności.

Maciej Chrościelewski


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5