Monika Wierzbicka pokazała magiczną mazurską DUSĘ

2024-05-04 12:00:00(ost. akt: 2024-05-04 12:43:19)

Autor zdjęcia: FWNiB

Pieśni w języku mazurskim wybrzmiały w Ełckim Centrum Kultury. Monika Wierzbicka zabrała ełcką publiczność w podróż po dawnych Mazurach, prezentując utwory z najnowszej płyty „DUSA”. Wtorkowy (23 IV) event zaczarował około 300 osób.
Monika Wierzbicka jest rodowitą giżycczanką, która od kilku lat stara się promować śpiewem mazurskie dziedzictwo kulturowe. „DUSA” to jej druga płyta utrzymana w klimacie mazurskim, tuż po albumie „Głos Dawnych Mazurów”, który ukazał się w 2019 roku. Wówczas artystka skupiała się na przybliżaniu twórczości regionalnych poetów.

Pracując nad „DUSĄ”, stworzyła natomiast własne pieśni, które zostały przetłumaczone na mowę mazurską i zyskały nowoczesne, elektroniczne brzmienie. W rezultacie powstał pierwszy na świecie album z autorskimi tekstami po mazursku. Ełczanie mieli okazję usłyszeć je na żywo podczas jednego z pierwszych koncertów promujących „DUSĘ”. Koncert zorganizowała Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz działający przy niej Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku.


- Już po całym spotkaniu z publicznością, z muzykami – bo przecież to też jest wielka sprawa, pobyć ze swoimi przyjaciółmi muzycznymi na scenie – dobrze się czuję i czuję się w takim miejscu, w jakim powinnam być. Przyjechałam tu bez żadnych oczekiwań z czymś, czym chciałam się podzielić. Po prostu chciałam coś dać z siebie. Dusa przelatuje nad tym wszystkim z wielką łatwością. Jest ponad tym, co mieści się w słowach i ponad tym, co się w ogóle w słowach nie mieści. I myślę, że dzisiejsze przeżycia są w ogóle nienazywalne słowami – powiedziała po występie wokalistka.


„Magiczny, pełen duszy i serca, poruszający do trzewi” – takimi epitetami opisywali koncert ełczanie. Radości z udanego wydarzenia nie kryje Hubert Górski, Dyrektor Generalny Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Zaznacza też, że fundacja i Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku regularnie organizują ogólnodostępne eventy kulturalne. Wtorkowe (23 IV) wydarzenie przyciągnęło około 300 osób.


- Cieszymy się, że wydarzenia kulturalne wokół tematyki mazurskiej tak licznie gromadzą publiczność. Na naszym uniwersytecie organizujemy między innymi wieczornice, podczas których słuchamy historii ciekawych gości. Z kolei w maju zaprosimy ełczanki i ełczan do obejrzenia spektaklu teatralnego, który wystawi w naszym mieście uniwersytet ludowy z Małopolski – opisuje Hubert Górski.


Mazurski Koncert Teatralny, z którym Monika Wierzbicka i jej zespół przyjechali do Ełku 23 kwietnia, był czymś więcej, niż jedynie muzycznym występem. Muzyce na żywo i elektronicznym podkładom towarzyszyły tematyczne wizualizacje. Oprócz tego artystka, swoimi fascynującymi opowieściami, zapraszała publiczność do mazurskiego świata i kreśliła konteksty towarzyszące powstawaniu produkcji „DUSA”. Koncert został sfinansowany z funduszy Związku Artystów Scen Polskich, dzięki czemu ełczanie mogli wziąć w nim udział bezpłatnie.

Marta Półtoraczyk; opr. mac.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5