Cyfrowy Skarb Ełcki: digitalizacja i udostępnianie zbioru monet z XVII w. odnalezionych na terenie miasta Ełku

2024-04-17 09:44:12(ost. akt: 2024-04-18 09:37:47)   Artykuł sponsorowany
Muzeum Historyczne w Ełku rozpoczęło realizację projektu „Cyfrowy Skarb Ełcki: digitalizacja i udostępnianie zbioru monet z XVII w. odnalezionych na terenie miasta Ełku”, którego celem jest stworzenie wizerunków cyfrowych monet Skarbu Ełckiego (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pozwalające na obejrzenie monet w znacznym powiększeniu) oraz bezpłatne udostępnienie tych wizerunków na stronie internetowej Muzeum (stworzenie galerii internetowej). Zadanie przewiduje digitalizację i udostępnienie 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku. Zasoby zostaną udostępnione na stronie: cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl. Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet zostaną udostępnione na portalu Kronik@ (kronika.gov.pl).

Galeria internetowa ma pozwalać użytkownikom na przeszukiwanie udostępnionych zbiorów i wyświetlanie zawartości przy pomocy dowolnej przeglądarki na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Muzeum zamierza korzystać z wdrożonych w ten sposób rozwiązań także przy dalszej sukcesywnej digitalizacji posiadanych zbiorów.

W skład zbioru monet nazwanego Skarbem Ełckim wchodzą odnalezione w 2020 r. na terenie Ełku monety z XVII w., z których najcenniejsze to:
- orty Jana Kazimierza, w tym rzadki ort z 1651 r. o wartości 21 groszy,
- talar niderlandzki (Matthias I),
- orty Zygmunta III Wazy,
- orty Jerzego Wilhelma.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wartość dofinansowania: 106.000,00 zł. Całkowita wartość zadania: 144.002,00 zł.


mat. Muzeum Historycznego w Ełku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5