Monika Wierzbicka DUSA - Mazurski Koncert Teatralny

2024-04-15 17:41:23(ost. akt: 2024-04-15 23:02:29)

Autor zdjęcia: DUSA - Monika Wierzbicka

To będzie więcej niż zwykły koncert. Na scenie Ełckiego Centrum Kultury rozegra się niesamowite widowisko z synergicznym połączeniem muzyki, światła i teatru. Monika Wierzbicka i jej zespół zaprezentują utwory z najnowszej płyty artystki – albumu DUSA.
DUSA to pierwsza na świecie płyta z autorskimi tekstami w języku mazurskim. Utrzymana jest w nowoczesnym klimacie muzyki avant-pop i elektro. Monika Wierzbicka kontynuuje misję ratowania od zapomnienia mazurskiej mowy. Czerpiąc inspiracje z mazurskich nagrań z lat 50-tych XX wieku, pisze własne pieśni. Tłumaczeniem zajmuje się regionalista Piotr Szatkowski, znawca mazurskiego i jego regionalnych odmian. Gotowy produkt jest muzyczną perłą, którą docenią w swojej kolekcji nie tylko wielbiciele Mazur.

DUSA to unikalne uniwersum, w którym nowoczesny świat muzyki elektro spotyka się z dziedzictwem kulturowym – ginącą mową dawnych Mazurek i Mazurów. Monika Wierzbicka zainspirowana mazurskimi nagraniami z lat 50-tych XX wieku pisze swoje pieśni. Razem z tłumaczem, Piotrem Szatkowskim oraz partnerami i przyjaciółmi płyty wierzą, że mowa autochtonów nie zginie całkowicie. A dzięki fuzji z produkcją muzyczną Rafała Benedeka wypłynie na szerokie wody i cieszyć będzie nie tylko miłośników Mazur.

Monika Wierzbicka pochodzi z Giżycka i to tam zagra jeden z wiosennych koncertów promujących płytę. Bilety na wydarzenie rozeszły się w mgnieniu oka.

Dobra informacja dla fanów jest jednak taka, że dzień wcześniej (we wtorek 23 IV) artystkę wraz z zespołem będzie można zobaczyć w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury. Towarzyszyć jej będą: Krystyna Steczkowska-Hairulin, Sylwia Świątkowska i Wiesław Wysocki. Koncert finansuje Związek Artystów Scen Polskich, a jego partnerami są ECK, Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu, Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku oraz Restauracja Kuźnia Smaku.

Fundacja i działający w jej strukturach uniwersytet to także partnerzy wydawnictwa DUSA, dzięki którym płyta miała szansę powstać. Teraz wspierają muzyczny event. Jest on biletowany, a bezpłatne wejściówki są do odebrania w biurze Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu przy ulicy Małeckich 3/2 w Ełku.

Dlaczego warto zapisać to wydarzenie w kalendarzu? Przede wszystkim dlatego, że będzie to okazja do usłyszenia na żywo mazurskiej mowy, która poprzez podobne inicjatywy stopniowo się odradza i wkrada do świadomości mieszkańców Mazur.

Mazurski Koncert Teatralny odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 19:00 w Ełckim Centrum Kultury. W przedkoncertowy nastrój można wprawić się, słuchając DUSY na platformach streamingowych lub kupując własny egzemplarz tego wyjątkowego wydawnictwa.

Monika Wierzbicka: Mowa mazurska była językiem domu i modlitwy. Mowa ludzi, którzy tu mieszkali, pracowali, których kultura zasila nasze tu działania. Mazurskim jeszcze 100 lat temu mówiło około 150 tysięcy ludzi. Obecnie znają ją nieliczni. Idąc za Piotrem Szatkowskim, przypomnę, że choć jedno, kilka mazurskich słówek wplecionych do naszych codziennych rozmów sprawiają, że mazurski żyje i o mazurskim, o dobrych ludziach stąd, będzie się pamiętać. Serdecznie zapraszam na koncert DUSA, podczas którego usłyszycie Państwo mazurską mowę, bowiem prawie wszystkie pieśni wybrzmią po mazursku. A i nowoczesna aranżacja sprawi, że nogi nie raz poruszą się żwawiej. Do zobaczenia!

mat. FWNiB (M. Półtoraczyk); opr. mac.

Poniżej próbka unikalnego mixu stylów muzycznych składająca się na wyjątkowy klimat utworów Moniki Wierzbickiej.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5