Święto wiolonczeli w stolicy Mazur - "WiolonczELKa 2024"

2024-04-15 11:16:20(ost. akt: 2024-04-20 16:08:56)

Autor zdjęcia: Freepik

Ambitni wykonawcy, wybitne jury, a przede wszystkim mnóstwo jakościowej muzyki – już za chwilę w stolicy Mazur rozpoczynają się IX Ogólnopolskie Spotkania Młodych Wiolonczelistów „WiolonczELKa 2024”.
IX Ogólnopolskie Spotkania Młodych Wiolonczelistów to jedyne w północno-wschodnim regionie Polski tego typu przedsięwzięcie. W tym roku event po raz kolejny sprawi, że ten zacny instrument będzie miał w stolicy Mazur swoje trzydniowe święto (18 – 20 IV). Organizatorem Spotkań jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, a patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Ełku i Starosta Powiatu Ełckiego.

„WiolonczELKa” to konkurs przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I i II st. z całej Polski. Swój udział zgłosiło prawie 80 młodych adeptów sztuki wiolonczelowej z 27 szkół z całej Polski m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztyna, Białegostoku, Słupska, Łomży, Malborka i oczywiście z Ełku. W jury przesłuchań zasiądą wybitni polscy wiolonczeliści m.in.: prof. Andrzej Zieliński z Warszawy, prof. Krzysztof Sperski z Gdańska oraz prof. Urszula Marciniec-Mazur z Wrocławia. Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej ZPSM w Ełku (ul. Armii Krajowej 21). Redakcja „Rozmaitości Ełckich” jest jednym z patronów tegorocznej „WiolonczELKi”


18 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu artystów z Warszawy: Karolina Koślacz – viola da gamba, Piotr Zalewski – viola da gamba, Barbara Brzezińska – klawesyn. Koncert poprzedzony będzie wykładem na temat violi da gamba i klawesynu.

19 kwietnia od godz. 9.00 rywalizować będą soliści i zespoły ze szkół I stopnia. W tym dniu koncert laureatów odbędzie się o godz. 19.00.

20 kwietnia od godz. 9.00 zaprezentują się wiolonczeliści ze szkół średnich, koncert laureatów o godz. 17.30.

Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach wiekowych oraz oddzielnych dwóch kategoriach zespołów kameralnych. Ełcką szkołę muzyczną reprezentować będą trzy uczennice z klasy wiolonczeli Moniki Łukawskiej. W kategoriach solistów zaprezentują się Aleksandra Lemieszonek, Alicja Skorupska i Iga Wilczewska. Ełczankom akompaniować będzie pianistka Anastazja Zhuchenko. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny.

Maciej Chrościelewski

mat. organizatora

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5