Za nami uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku

2024-04-09 23:42:44(ost. akt: 2024-04-10 14:57:15)

Autor zdjęcia: diecezjaelk.pl

Na diecezjalne uroczystości Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia 2024 r. licznie przybyli wierni z Ełku i okolic. Już tradycyjnie w tym dniu, do sanktuarium przybywają także Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej oraz kandydaci, aby rozpocząć czas formacyjny.
Kustosz sanktuarium ks. prał. Mieczysław Brzóska witając wszystkich zachęcał zebranych, aby z ran Chrystusa czerpać nadzieję na lepsze jutro. Kustosz wyraził również wdzięczność za włączenie się wspólnot i grup modlitewnych z Ełku i diecezji w nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia, która rozpoczęła się w Wielki Piątek.

Biskup ełcki w sposób szczególny zachęcał do modlitwy o pokój w rzeczywistości zagrożonej wojnami, podziałami społecznymi.

— Przeżywamy dziś w naszej Ojczyźnie duchowe trzęsienie ziemi. Polega ono na zrelatywizowaniu prawdy i moralności, na wysiłku usunięcia Pana Boga i prawa Bożego z życia społecznego, na odejściu od przykazań Bożych, na odrzucaniu Ewangelii, na bezkarnym promowaniu brudnego myślenia i brutalnego języka. Szerzy się nienawiść i chęć zemsty — mówił biskup. — Szczególnie w ostatnich miesiącach promowane są grzechy przeciwne naturze jako wyraz tak zwanej nowoczesności, promowane jest zabijanie dzieci nienarodzonych i popieranie zwolenników zabijania nienarodzonych dzieci w łonie matki. Ubolewamy nad tym, że wielu z nich deklaruje, że są katolikami (…) Zmartwychwstały Chrystus przychodzi dzisiaj do nas z darem Pokoju, którego, świat nie może nam dać.

Oprócz daru pokoju ordynariusz ełcki zwrócił uwagę na jeszcze dwa inne dary: miłosierdzia i wiary. Zaproponował wiernym, aby w prostocie serca otworzyli się na dary Jezusa Zmartwychwstałego.

— Jezus pozostał z nami, bo pragnie nas obdarzać swoim miłosierdziem, pokojem, wiarą. Pozostał z nami przede wszystkim w Eucharystii — stwierdził bp Mazur. — To w szkole Eucharystii umacniamy naszą wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina. To w szkole Eucharystii odnawiamy i umacniamy relację z Chrystusem.

Za przykład niesamowitego ukochania Eucharystii podał postać św. Faustyny Kowalskiej.

W niedzielę swój dzień formacyjny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przeżywali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej oraz kandydaci na Szafarzy. Biskup wyraził wdzięczność za ich posługę w parafiach. Zwłaszcza za niesienie Chrystusa Eucharystycznego do chorych. Podziękował również ich żonom za wyrażenie zgody i towarzyszenie mężom poprzez modlitwę. W diecezji ełckiej jest ponad 300 Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii, którzy posługują w ponad stu parafiach. Opiekę duchową nad ich formacją w diecezji sprawuje ks. kan. dr Marek Janowski.

Na zakończenie uroczystej liturgii bp Jerzy Mazur dokonał aktu zawierzenia Bożemu Miłosierdziu sprawy naszej Ojczyzny, pokoju w Ukrainie i na świecie, diecezji i wszystkich jej mieszkańców.

W ełckim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego są relikwie Apostołów Miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćko. Wierni mają możliwość codziennej modlitwy przed obrazem Jezusa Miłosiernego oraz przy tych relikwiach.

diecezjaelk.pl/ks. KZ, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5