Kto się boi trudnych pytań? Dziś debata o gminie Ełk!

2024-03-25 08:29:29(ost. akt: 2024-03-25 09:22:02)
We Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych debata kandydatów na urząd Wójta Gminy Ełk. Czy przyjdą na nią wszyscy kandydaci? Czy chcą rozmawiać ze sobą i z mieszkańcami? Jaką mają wizję rozwoju? Przekonamy się już o godz. 17:00.
Już 7 kwietnia wybory samorządowe. Będziemy wówczas wybierać m.in. radnych gminy Ełk i wójta gminy Ełk. Zadaniem kandydatów w trakcie kampanii wyborczej są spotkania z mieszkańcami, zabieganie o ich głosy. Z kolei rolą mediów jest m.in. organizowanie debat przedwyborczych. To tak naprawdę jedyna okazja, aby posłuchać kandydatów, poznać ich poglądy i pomysły w równej dyskusji. Nie podczas spotkań indywidualnych z wyborcami, lecz wśród kontrkandydatów, na jasnych i wcześniej znanych zasadach, gdzie wszyscy mają taki sam czas na wypowiedź, na przedstawienie własnego programu, mają zapewniony czas na dyskusję między sobą i z mieszkańcami.

Debaty nie są dla jej organizatorów. Są dla mieszkańców, aby ci mogli lepiej poznać kandydatów.

Czy na Debacie Kandydatów na Wójta Gminy Ełk pojawią się wszyscy, którzy zadeklarowali start w wyborach? Czy przyjdą i będą rozmawiać o przyszłości gminy z szacunku dla swoich wyborców i kandydatów, którzy z ich ramienia startują do Rady Gminy Ełk? Czy jeśli teraz nie chcą rozmawiać, to czy będą chcieli rozmawiać, kiedy zostaną już wybrani?

Niektórzy kandydaci mówią nam, że debata odbywa się w złym miejscy, że woleliby w tym czasie spotkać się z mieszkańcami, jeszcze inni doszukują się jakiegoś podstępu, intrygi... Czy to tylko wymówka, poszukiwanie "eleganckiego wyjścia"?

Bo są też i tacy kandydaci, którzy jasno deklarują, że przyjdą, bo chcą rozmawiać o gminie, o jej mieszkańcach, o jej rozwoju, bo mają na to swój pomysł, plan...

Do zobaczenia w poniedziałek we Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych o godzinie 17:00.


Przypomnimy, że o urząd Wójta Gminy Ełk ubiegają się obecny włodarz Tomasz Osewski, a także Diana Kuprianow, Bożena Rogowska, Wojciech Kossakowski i Teodor Świder.

Jak będzie przebiegała debata?

Każdy z kandydatów w ostatnich dniach otrzymał jej scenariusz, aby mógł się do niej przygotować.

Pierwszym z najważniejszych punktów będzie czas na prezentację, po 2 minuty dla każdego z kandydatów.

Następnie przejdziemy do 3 bloków tematycznych (Rynek pracy i gospodarka, Polityka społeczna i opieka zdrowotna, Oświata, kultura, sport). Każdemu z kandydatów zostaną zadane 3 takie same pytania. Kandydaci otrzymali te pytania, aby mogli się do nich przygotować. Na odpowiedź na każde z nich będzie miał po 2 minuty.

Kolejnym punktem debaty będą pytania od internautów i widowni. Pytania zadane przez internautów zostaną spisane i trafią do szklanej kuli. Trafią do niej również pytania od widowni - każdy, kto przyjdzie na debatę, będzie mógł zapisać swoje pytanie na przygotowanej przez organizatorów karteczce i wrzucić je do tej samej szklanej kuli.
Jeśli po przeczytaniu pytania kandydat stwierdzi, że jest ono niestosowane, narusza dobre imię, wówczas prosi prowadzących o konsultację i następuje losowanie kolejnego pytania.

Przedostatnim punktem debaty będzie dyskusja między kandydatami. Każdy z uczestników będzie mógł zadać po jednym pytaniu swojemu kontrkandydatowi. Został przewidziany czas na odpowiedź na pytanie, ripostę pytającego i komentarz odpowiadającego.

Na zakończenie debaty każdy z kandydatów będzie miał po 2 minuty na jej podsumowanie.

Jednocześnie widzów i słuchaczy debaty prosimy o zachowanie spokoju w trakcie jej trwania, o niezakłócanie wypowiedzi kandydatów. Prosimy również o powstrzymanie się od agitacji wyborczej na terenie Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5