Są z nami już od trzech lat!

2024-03-06 10:36:39(ost. akt: 2024-03-17 12:14:52)

Autor zdjęcia: Fb/Nadleśnictwo Gołdap/M. Mor

Żubry z Puszczy Rominckiej, bo o nich właśnie mowa, jak widać na zdjęciach, mają się całkiem dobrze. 4 marca minęły trzy lata, odkąd pierwsze żubry przyjechały na nasze tereny.
Pierwsze żubry do Nadleśnictwa Gołdap dotarły na początku marca 2021 roku z Puszczy Boreckiej, a parę dni później dołączyły do nich osobniki z Puszczy Knyszyńskiej. W rezultacie powstało stado składające się łącznie z dwóch byków i sześciu krów w różnym wieku. Nowi mieszkańcy początkowo przebywali w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej, w celu oswojenia się z nowym miejscem oraz zapoznania się z nowymi „kolegami” i „koleżankami”. Potrzebowały też czasu do stworzenia zgranego stada. Początki bywają trudne, jednak nie w tym przypadku. Po paru dniach nabrały lepszego apetytu i chęci do wspólnego spędzania czasu.

Po kilku tygodniach żubry były gotowe, aby wyjść z zagrody i rozpocząć życie na wolności w Puszczy Rominckiej.

— Z naszych obserwacji wynika, że krowy z cielakami wędrują w grupie i wraz z upływem czasu oddalają się od pierwszego miejsca zamieszkania, czyli zagrody adaptacyjnej, zaś dorosły byk żubra woli samotne wędrówki po puszczy i okolicach. Cała ósemka czuje się dobrze i sprzyja im nowe otoczenie i środowisko — informowali kilka tygodniu po sprowadzeniu żubrów pracownicy Nadleśnictwa Gołdap.

I jak widać do dziś żubry wędrują w grupie.

Głównym celem reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował, jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania. Reintrodukcja żubra jest prowadzona w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.

Do zadań wykonywanych w ramach projektu należy m.in. zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Zgodę na odłowienie żubrów, ich przemieszczenie do Puszczy Rominckiej i wypuszczenie ich na wolność, wydał dyrektor generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nadleśnictwo Gołdap, tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B