Nowy rok, bezrobocie i stabilny ełcki rynek pracy

2024-03-15 14:00:00(ost. akt: 2024-03-15 14:39:11)
Nie ma tąpnięcia na rynku pracy. Stopa bezrobocia w lutym była na takim samym poziomie, co w styczniu i wyniosła 5,4 proc. Na Warmii i Mazurach jest nieco gorzej, bo bezrobocie wyniosło 8,8 proc - tyle samo, co miesiąc wcześniej. Jak sytuacja wygląda w powiecie ełckim?
Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Z podanych w ubiegły piątek szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc., czyli tyle samo, co styczniu. W porównaniu z lutym ubiegłego roku bezrobocie było niższe o 0,2 pkt proc. Niższą stopę bezrobocia w lutym zanotowano po raz ostatni w 1990 roku — podał resort rodziny i pracy.

Warmia i Mazury trzecie od końca

W końcu lutego w urzędach pracy w kraju zarejestrowanych było 846,5 tys. bezrobotnych. W porównaniu ze styczniem liczba bezrobotnych wzrosła o 9,4 tys. osób. W lutym najlepsza sytuacja na rynku pracy była w Wielkopolsce, gdzie bezrobocie było najniższe, bo 3,3 proc. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie (3,9 proc.) a na trzecim Mazowsze (4,4 proc.).
Natomiast najtrudniej o pracę było już tradycyjnie na Podkarpaciu (9 proc.), a potem na Warmii i Mazurach (8,8 proc.) i w Świętokrzyskiem (8,2 proc.).

Wprawdzie Warmia i Mazury nie są już ostatnie w kraju pod względem bezrobocia i co ważne, stopa bezrobocia pozostaje na takim samym poziomie co w styczniu, ale trzeba pamiętać, że bezrobocie w regionie nie rozkłada się równomiernie. Są powiaty, gdzie jest dwukrotnie wyższe niż średnia w województwie. Wprawdzie nie ma jeszcze danych dla powiatów, ale na podstawie liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy można wyciągnąć już pewne wnioski.

Na koniec lutego w urzędach pracy w województwie warmińsko-mazurskim było zarejestrowanych 42 342 bezrobotnych i w porównaniu ze styczniem to o 139 osób więcej — mówi Wojciech Krztoń, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. — Jednak odnosząc to do lutego zeszłego roku, liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 2076 osób.

Ełcki rynek pracy

Jak wygląda struktura i bilans bezrobotnych w naszym powiecie? Powiatowy Urząd Pracy w Ełku w tym roku opublikował na ten moment jedynie sprawozdanie o rynku pracy ze stycznia. Znajdziemy w nim ciekawe statystyki dotyczące klientów ełckiego PUP-u.

W okresie od 1 - 31 I 2024 r. ogółem zarejestrowało się 587 bezrobotnych (tym 253 kobiety). Poprzednio pracowało aż 511 z nich. Pracę w styczniu podjęły 232 osoby (z czego 114 pań). Sprawiło to, że jak na koniec miesiąca ogółem w PUP było 3360 zarejestrowanych bezrobotnych (1678 kobiet). Prawo do zasiłku spośród ponad 3 tys. osób miało tylko 663 bezrobotnych.

Jeżeli chodzi o aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, to w styczniu prace interwencyjne podjęło 25 osób (9 kobiet), na staż wybrało się 67 bezrobotnych (48 pań). 8 osób - w tym jedna kobieta - zakończyły w tym miesiącu określony w umowie okres prowadzenia działalności gospodarczej.

O angaż poprzez ełcki PUP starają się również cudzoziemcy. W styczniu zarejestrowano 9 takich osób, z czego prawo do zasiłku uzyskała tylko jedna z nich. Łącznie w ełckim urzędzie jako cudzoziemcy, którzy poszukują pracy i mają zasiłek zarejestrowane są 4 osoby z czego 3 to panie. Bez prawa do zasiłku w PUP pracy szuka 19 osób (14 kobiet).

Jeżeli chodzi o inne ciekawe statystyki za styczeń, to to ogółem zgłoszono w ełckim PUP 119 miejsc pracy, z czego 94 subsydiowanej, 48 miejsc z sektora publicznego i 17 ofert pracy sezonowej. Ponadto zgłoszono 45 staży, w tym 23 z sektora publicznego. Jeżeli chodzi o tutejszy rynek pracy, to zatrudnionych na pewno cieszy fakt, iż do urzędu pracy nie zgłoszono w styczniu żadnych zwolnień, w tym grupowych i monitorowanych.

Maciej Chrościelewski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5