Budkowe prezenty dla latających mieszkańców lasu
2024-02-28 15:00:00(ost. akt: 2024-02-28 16:22:18)
Akcja wieszania ptasich budek lęgowych, a wcześniej pomoc w ponownym odnalezieniu się w naszym regionie kuropatw – Koło Łowieckie „Orla Jucha” przypomina, że myśliwi pełnią nie tylko rolę regulatora życia leśnego, ale również jego strażnika.
W sobotę 17 lutego 2024 roku, z inicjatywy myśliwych Koła Łowieckiego „Orla Jucha” pod przewodnictwem głównego organizatora, Łowczego Zbigniewa Judy, została przeprowadzona akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków. W event zaangażowały się również dzieci – każde z nich ma budkę ze swoim imieniem. Imiona dzieci to: Szymon, Mikołaj, Laura, Lila, Igor, Ada Ola, Pola, Zuzia i Kaja.
Budki w ilości 20 sztuk zostały wykonane przez samych myśliwych. Miejsce zasiedlenia ptaków w nowych budkach lęgowych (las przy wsi Ogródek) wybrał leśniczy tutejszego Leśnictwa Lipiny- Leśniczy Dariusz Kordyś, na którego terenie znajduje się obwód łowiecki koła „Orla Jucha”. W akcji uczestniczyli sami myśliwi oraz najmłodsi mieszkańcy wsi Ogródek wraz ze swoimi rodzicami, którzy ich wspierali. Każde z dzieci otrzymało swoją budkę pod opiekę, która przed powieszeniem na drzewie została podpisana ich imieniem. Teraz ich „właściciele” będą monitorować ptasie rezydencje, a dziecko którego domek zostanie zasiedlony jako pierwszy przez ptaki otrzyma od Koła Łowieckiego i Nadleśnictwa upominek. A to już niebawem, bo wiosna zbliża się wielkimi krokami.
Po rozwieszeniu budek zrobiono wspólne zdjęcie, a przedstawiciel Nadleśnictwa Ełk st. specjalista służby leśnej ds. turystyki i edukacji Andrzej Piela, który także uczestniczył w akcji pełniąc rolę edukatora, odpowiadał dzieciom na licznie zadawane pytania dotyczące lasu, tego co w nim żyje i jak się w takim środowisku właściwie zachowywać. Doświadczony leśniczy przekazał też najmłodszym upominki w postaci gadżetów szkolnych z wizerunkami leśnych zwierząt.
To nie pierwsza tak ważna inicjatywa Koła Łowieckiego „Orla Jucha”. Rok temu – latem (3 VI) – przeprowadzono udaną akcję reintrodukcji (wsiedlenia) kuropatwy szarej (łac. perdix perdix). Koło podjęło taką akcję przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Ogródka.
— Chcemy aby gatunek niegdyś pospolity na Warmii i Mazurach mógł przetrwać jak najdłużej w zagęszczeniu odpowiadającym łowisku, dlatego też w akcję zaangażowaliśmy najmłodsze latorośle, celem edukacji ekologicznej, jak i pokazaniu łowiectwa z innej perspektywy, z takiej z której nie znają nas ekolodzy — motywują członkowie „Orlej Juchy”
Działania Koła są jak najbardziej godne naśladowania, z pewnością pozytywnie przyczyniają się do zmiany wizerunku myśliwych w społeczeństwie i to nie tylko jako ludzi uczestniczących w redukcji zwierzyny, ale także jako strażników i miłośników przyrody, wobec której mają zobowiązania i o którą usilnie dbają. Akcje polegające na reintrodukcji kuropatw oraz akcja wieszania budek lęgowych są tego najlepszym przykładem.
mat. A. Piela; opr. mac.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez