Jak wypadły ełckie szkoły w rankingu "Perspektyw"?

2024-01-11 11:53:28(ost. akt: 2024-01-11 13:10:58)

Autor zdjęcia: Freepik

Jaka jest kondycja ełckich szkół średnich i poziom nauczania w liceach i technikach? Czy na tle wojewódzkiej konkurencji mamy z czego być dumni A może powinniśmy się wstydzić? Odpowiedzi na te pytania podsuwa najnowszy ranking opracowany przez portal "Perspektywy".
Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych miesięcznik "Perspektywy" przygotował już po raz 26. Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych, w przypadku szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).

W pełnej wersji publikacji dostępnej na stronie Perspektywy.pl Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce rankingu. Pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim zajęło XII LO im. Marii i Georga Dietrichów – to 45. miejsce w Polsce. Rok temu placówka ta była na 49. miejscu, dwa lata temu – na 55. Na dalszych miejscach uplasowały się: II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, II Prywatne LO w Kętrzynie i II LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Pierwsze dwie placówki uzyskały tytuł Złotej Szkoły, a II LO – Srebrnej.

W rankingu techników w województwie warmińsko-mazurskim pierwsze miejsce oraz tytuł honorowy Złotej Szkoły zdobyło olsztyńskie Technikum nr 8 – Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących. Zaraz za nim znalazło się Technikum nr 7 w Olsztynie i Technikum z Biskupca.

Jak w rankingu wypadły ełckie szkoły?


LICEA

W rankingu licealnym regularnie znajduje się I LO im. S. Żeromskiego w Ełku. Liceum zanotowało skok jakości i uplasowało się na 5. miejscu w województwie i 322. w rankingu głównym (spadek z 253. miejsca w roku poprzednim). W licealnym rankingu „Perspektyw” ujęto jeszcze jedno ełckie liceum – II LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego zajęło 8. miejsce w województwie i 435. w kraju. To duży awans ełckiej szkoły – w ubiegłym roku było 17 w województwie i 596. w Polsce. Oba licea mają tytuł Srebrnej Szkoły.

TECHNIKA

Mieszkańców powiatu ełckiego na pewno zaciekawi ranking warmińsko-mazurskich techników, a w nim dobre – 4 – miejsce Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku (116 miejsce. W kraju). Placówka uzyskała – po raz kolejny – tytuł Srebrnej Szkoły.

Kochani gratuluję tak wspaniałego osiągnięcia! Dziękuję uczniom i absolwentom oraz ich rodzicom, a także wspaniałym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły, którą mam zaszczyt zarządzać. Ekonomiak- razem możemy więcej! — czytamy na FB dyrektora Macieja Karanowskiego.

Na 14. miejscu wojewódzkiego rankingu techników widzimy ełcki ZS nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego (483. miejsce w kraju). W pierwszej 50-tce rankingu „Perspektyw” są jeszcze dwa technika z Ełku: na 36. ZS nr 6 im. M. Rataja i na 41. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. Obie szkoły w skali kraju są poza pierwszą 500-tką.


Maciej Chrościelewski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5