Odwiedzili Szczytno

2019-10-10 08:31:52 (ost. akt: 2019-10-10 08:33:55)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedzili Szczytno z jego historycznymi atrakcjami, które można odnaleźć w Muzeum Mazurskim oraz Chacie Mazurskiej.
Każda podróż nawet ta najbliższa może być przygodą, taką też była wycieczka mieszkańców gminy. Wielokulturowość i dzieje naszego regionu jak najbardziej wpisuje się w Międzynarodowy Dzień Turystyki, który przypada 27 września. Historię tej ziemi zgromadzono w Muzeum Mazurskim, po którym oprowadził gości z Dźwierzut jego dyrektor Klaudiusz Woźniak, odpowiadając na liczne pytania zebranych.

Zwiedzających urzekło bogactwo kultury materialnej dawnych mieszkańców oraz jej pozostałości w postaci eksponatów, jak artystyczne kafle, zdobiące dawniej piece mazurskich domów, tkaniny, sprzęty gospodarcze i domowe wyposażenie, jak również eksponaty przyrodnicze. Z ciekawością rownież obejrzano wystawę zdjęć z wystawy "Szczytno i okolice przed i po wybuchu II wojny światowej" ze zbiorów Witolda Olbrysia i Mieczysława Rawskiego, która właśnie rozpoczęła swoją premierę.

Obrazek w tresci

Po całościowym spojrzeniu na dziedzictwo kulturowe regionu nadeszła pora na obejrzenie jego fragmentu w postaci Chaty Mazurskiej, która w specyficzny sposób pokazuje dawny obraz życia mieszkańców Szczytna. Tutaj najlepszym jego przewodnikiem okazała się prezes Towarzystwa Przyjaciół Szczytna Anna Bogusz, gospodarz chaty, która nie tylko opowiedziała historię miejsca, ale też zaprezentowała bajkę o Gustawie . Mazurska Chata jest klimatycznym miejscem, które tworzą pasjonaci działający od ponad pół wieku na rzecz kultywowania dorobku materialnego dawnych mieszkańców.

Wycieczka członkiń DKK w Dźwierzutach nie jest pierwszą “wyprawą” po historycznych miejscach powiatu, dwa lata wcześniej odwiedzili kościół ewangelicki w Pasymiu i w Dźwierzutach. Takie wyprawy pokazują, że “księgę życia” można czytać na żywo, co daje możliowść innego spojrzenia na historie zawarte w słowie pisanym oraz inspiracje na kolejne odkrywanie naszego regionu.

Danuta Kuchcińska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2840803 | 196.240.*.* 28 gru 2019 18:58

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5