Strażacy z Rańska odwiedzili uczniów ze Szkoły w Kałęczynie

2017-05-23 09:00:00(ost. akt: 2017-05-22 22:02:38)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Nie ma dziecka, które nie chciałoby dotknąć strażackiego sprzętu, założyć strażacki hełm, porozmawiac ze strażakiem czy usiąść w samochodzie strażackim. Te marzenia uczniów z Kałęczyna spełniły się niedawno.
W środę, 10 maja w Szkole Podstawowej w Kałęczynie odbyło się spotkanie uczniów ze strażakami. Wizyta została zainicjowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rańsku, którą reprezentowali Dariusz Wiśniewski, Tadeusz Bojanowski i Tomasz Kotula. Niecodzienne wydarzenie miało na celu pokazanie dzieciom pracę strażaków, sprzęt jakim się posługują oraz przekazanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań i zapobieganiu sytuacjom zagrażającym życiu. W pierwszej części spotkania strażacy-ochotnicy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego a także poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka. Ogromną radość sprawiło uczniom możliwość przymierzenia strażackich hełmów. Równie dużą atrakcją było rozciąganie węży strażackich, każdy chętny mógł spróbować swoich sił w zainscenizowanej akcji przeciwpożarowej. Na koniec części pierwszej spotkania strażacy zaprosili do odwiedzenia wnętrza wozu strażackiego co wzbudziło wiele pozytywnych emocji u dzieci.
Następnie w sali strażacy zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy. W przyjazny sposób przekazali uczniom wiedzę na temat zachowania w sytuacji znalezienia osoby nieprzytomnej bądź rannej, reanimacji oraz sposobów opatrywania ran i złamań. Dzieci miały okazję przeprowadzić masaż serca przy użyciu fantoma. Strażacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci i przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przygotowali również test wiedzy na temat zachowania się w sytuacji zagrażającej życiu oraz sprzętu strażackiego. Po napisaniu testu uczniowie otrzymali od strażaków z OSP Rańsk słodki poczęstunek.
- Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy przeciwpożarowej na każdym etapie edukacji dzieci. - mówi Dariusz Wiśniewski prezes OSP Rańsk, a także strażak zawodowy Państwowej Straży Pożarnej. - Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób - dodaje.
Uczniowie jeszcze przez długi czas oglądali sprzęt strażacki i z przejęciem planowali jak to w przyszłości tez zostaną strażakami.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5