Z wierzycielki stała się... dłużniczką

2023-12-21 18:00:00(ost. akt: 2023-12-21 21:57:19)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Z naszą redakcją skontaktował się mieszkaniec Nidzicy, opisując nietypową sytuację.
— W 2021 roku ktoś wybił szybę w samochodzie mojej córki. Zgłosiliśmy tę sprawę na policję. Sprawcę udało się zidentyfikować i sprawa znalazła finał w sądzie. Mężczyzna, który wybił szybę przyznał się do winy i zasądzono zapłatę ok. 650 zł na poczet córki — wspomina mężczyzna. Jak się okazało sprawca długu nie płacił, więc poszkodowani zgłosili się do komornika sądowego, opłacając 110 zł kosztów postępowania egzekucyjnego. W grudniu 2022 roku dłużnik zmarł, o czym poszkodowani dowiedzieli się dwa miesiące później.

— Dług nie został przez komornika skutecznie wyegzekwowany, rzekomo sprawca był niewypłacalny — mówi mieszkaniec Nidzicy. Jakie było jednak zdziwienie poszkodowanych, kiedy w grudniu 2023 roku otrzymali od komornika... wezwanie do zapłaty.

— To jakiś nonsens, kompletna bzdura. Córka była poszkodowana na ponad 600 złotych, pieniędzy nie odzyskała, a dodatkowo komornik obciążył ją kosztami 330 złotych — mówi mężczyzna.

W postanowieniu wydanym przez nidzickiego komornika sądowego czytamy: ,,komornik postanowieniem z dnia 9 lutego 2023 r. zawiesił postępowanie egzekucyjne z powodu zgonu dłużnika. Zgodnie z treścią art. 824 ust. 1 pkt. 4 k.p.c. postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu, jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania (...) Komornik wzywa wierzyciela do zapłaty łącznej kwoty 221,04 zł tytułem opłaty stosunkowej (...) w terminie 7 dni od od dnia doręczenia niniejszego postępowania pod rygorem wyegzekwowania tej kwoty".

— Masakra, wychodzi na to, że córka sama powinna złożyć wniosek do komornika. Nikt jej o tym nie poinformował. Nie dość, że była poszkodowana, to teraz sama z wierzycielki stała się dłużniczką. Zapłaciliśmy komornikowi, ale opisujemy tę sytuację ku przestrodze innych — mówi mężczyzna.
Zwróciliśmy się do Krajowej Rady Komorniczej z prośbą o komentarz w tej sprawie. Nie otrzymaliśmy go do momentu oddania Gazety do druku (tj. 18.12.23r.).


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5