Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50km/h, nie przyjął mandatu

2023-11-04 20:07:28(ost. akt: 2023-11-04 20:08:35)

Autor zdjęcia: KPP

Policjanci działdowskiej drogówki na terenie gminy Rybno zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Kierujący autem przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50km/h. Pouczony o konsekwencjach oświadczył, że przyjmuje mandat, jednak ostatecznie rozmyślił się. Za popełnione wykroczenie drogowe odpowie teraz przed sądem.
37-latek z województwa lubuskiego przejeżdżał pojazdem marki Audi przez teren gminy Rybno. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol ruchu drogowego z Działdowa z uwagi na nadmierną prędkość, z jaką się poruszał. Zdarzenie miało miejsce w czwartek (2.11.2023 r.).

Mężczyzna jechał z prędkością 101km/h w obszarze z ograniczeniem prędkości do 50km/h.

Poinformowany o konsekwencjach prawnych za łamanie przepisów drogowych początkowo przyjął zaproponowany przez policjanta mandat karny, po czym w chwili podpisywania, stwierdził, że go nie przyjmuje. Wobec mężczyzny sporządzono dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h grozi mandat w wysokości 1500 złotych i 13 punktów karnych. Jeśli kierujący znajduje się w terenie zabudowanym policjanci zatrzymają mu prawo jazdy, a informacja o zdarzeniu zostanie przekazana właściwemu miejscowo staroście, który wyda decyzję o zatrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów przez kierującego na najbliższe 3 miesiące. Jeśli w tym czasie kierujący ponownie wsiądzie za kółko nie stosując się do decyzji, termin ten wydłuży się do 6 miesięcy. Kolejne niezastosowanie się do zakazu skutkuje już całkowitym cofnięciem uprawnień, tak jakbyśmy nigdy prawa jazdy nie mieli. Wówczas trzeba zapisać się na kurs, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, a po jego zdaniu wydawane jest nowe prawo jazdy.

źródło: KPP Działdowo
red.
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5