Oszukana na pracownika banku

2023-03-22 09:35:32(ost. akt: 2023-03-22 09:35:50)

Autor zdjęcia: policja

Uwaga - oszuści podszywają się pod pracowników banku i oferując rzekomą pomoc przed zagrożeniem związanym z utratą pieniędzy z konta namawiają do zainstalowania specjalnej aplikacji. Mieszkanka powiatu działdowskiego uwierzyła i straciła prawie 7 tysięcy złotych.
W poniedziałek (20.03.2023 r.) na Posterunek Policji w Rybnie zgłosiła się mieszkanka tej gminy w sprawie oszustwa na jej szkodę, w wyniku którego z jej konta bankowego zniknęły oszczędności w kwocie prawie 7 tysięcy złotych. Z kobietą skontaktowała się osoba, twierdząc, że jest pracownikiem banku, w którym kobieta ma konto informując ją o próbie oszustwa na jej rachunku bankowym. Aby uratować jej pieniądze poleciła zainstalować kobiecie aplikację QuickSupport. Kobieta polecenie wykonała, a rzekomy pracownik banku przejął kontrolę nad jej kontem dokonując przelewów z rachunków bankowych, w wyniku czego ta straciła swoje oszczędności.

Kolejny raz apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za pracownika banku, policjanta czy inną osobę i informują nas o próbie oszustwa na naszym koncie bankowym. Pamiętajmy, że gdy pracownik banku prosi nas o podanie przez telefon danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczy oraz namawia do instalacji w telefonie dodatkowych aplikacji, to mamy do czynienia z oszustem. W żadnym wypadku nie należy instalować zalecanych aplikacji i podawać kodów. Prawdziwy pracownik banku nigdy nie poprosi o podanie danych dostępowych do konta przez telefon. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie (podanie danych logowania, hasła do konta, kodów transakcyjnych, zainstalowania aplikacji) upewnijmy się, czy osoba, która do nas dzwoni podając się za pracownika banku faktycznie nią jest. Rozłączmy się i zadzwońmy sami do naszego banku w celu potwierdzenia czy ktoś próbował się z nami skontaktować i czy rzeczywiście nasze konto jest zagrożone.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, o każdej tego rodzaju sytuacji najlepiej powiadomić policję.

źródło: KPP Działdowo
red.
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5