I Międzynarodowy Turniej Baseball5

2023-03-08 12:17:00(ost. akt: 2023-03-08 12:49:54)
I Międzynarodowy Turniej Baseball5 o Puchar Działdowa zbliża się wielkimi krokami.
Już za niespełna 2 tygodnie, 17-19 marca, rozpocznie się historyczny, bo po raz pierwszy w Polsce, turniej BASEBALL5 z udziałem drużyn z Tanzanii („THE BUFFALOES” i THE KILIMANJARO”), Litwy (Wilno I i II, Kowno, Radviliski), Ukrainy (Odessa I i II), Mołdawia (Kiszyniów) oraz gospodarze Yankees Działdowo.

Baseball5 jest dyscypliną robiącą furorę na świecie, na wszystkich kontynentach. Dzięki nam zawita także do Polski. My dopiero „raczkujemy” i dzięki temu turniejowi chcemy pokazać moc tej dyscypliny. Światowa federacja WBSC zaproponowała grę w 2018 roku z zamiarem rozwoju baseballu/softballu na poziomie globalnym, twierdząc, że niski koszt gry, szybkie tempo i małe boisko sprawiają, że jest ona bardziej przystępnym i atrakcyjnym punktem wejścia do tych sportów.

WBSC wynalazło B5, aby zwiększyć szanse, by sport podobny do baseballu i softballu będzie rozgrywany na igrzyskach olimpijskich i ma przyczynić się do ostatecznego celu, jakim jest posiadanie miliarda fanów w społeczności baseball-softball do 2030 r. oraz pomoc w zademonstrowaniu globalnego zasięgu gier, a także w stworzeniu gry bardziej dostępnej i taniej, gdyż jedynym sprzętem używanym w B5 jest piłka gumowa, a pole jest znacznie mniejsze niż boisko do baseballu lub softballu, w grę można grać w pomieszczeniu lub na zewnątrz, także zimą.  

Pod tym względem, a także z uwagi na fakt, że do gry potrzeba mniej graczy, B5 ma naśladować mniejsze, bardziej miejskie warianty innych dużych dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka 3X3, futsal i rugby siódemki. Gra ma być również rozgrywana w formacie mieszanym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w 2026 r.

Patronat nad turniejem objęli Marszałek Województwa Marek Gustaw Brzezin i Burmistrz Miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński.

Organizatorem turnieju jest Uczniowski Klub Sportowy „Yankees” Działdowo, który w tym roku obchodzi 30 lecie swojego istnienia.

Ceremonia otwarcia planowana jest w piątek 17 marca o godz. 10.30 na dziedzińcu działdowskiego zamku, gdzie uczestnicy obejrzą walki rycerskie i zwiedzą muzea działdowskie. Od godz. 15.00 rozpoczną się zawody w hali im. Polskich Olimpijczyków przy ZPO Nr 2 i potrwają niedzieli 19 marca.

Zapraszamy na BASEBALL5.

Zdzisław Ziółkowski

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5