Najlepsi palanciści zagrają w Działdowie

2023-03-06 10:44:17(ost. akt: 2023-03-06 12:28:14)

Autor zdjęcia: mat. organizatorów

Już w najbliższą sobotę, 11 marca, w Działdowie rozegrany zostanie Halowy Puchar Polski w Palanta. Zawody odbędą się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi przy ul. Sportowej 1.
Ogólnopolskie zmagania palancistów i palancistek będą doskonałą okazją do poznania tego tradycyjnego sportu, którego korzenie sięgają 400 lat.
Organizatorzy wydarzenia gwarantują masę sportowych emocji, a na zawody zapraszają nie tylko kibiców, ale również wszystkie osoby, które chciałby poznać grę w palanta i dołączyć do budowania społeczności wskrzeszającej ten nieco zapomniany w ostatnich dziesięcioleciach sport, który w okresie przedwojennym był w naszym kraju najpopularniejszą dyscypliną.

Współorganizatorem wydarzenia jest Klub PSPal Trójmiasto, który w ostatnią niedzielę lutego po zaciętej rywalizacji zdobył Puchar Warszawy, pokonując w finałowej dogrywce drużynę ze Słubic. Wraz z Trójmiejskim Klubem do Działdowa zawitają najlepsi palanciści z całej Polski, którzy w trakcie Gali odbywającej się 26 lutego w Warszawie zostali nagrodzeni tytułem najlepszej palancistki oraz najlepszego palancisty 2022 roku oraz tytułem odkrycia roku, który powędrował na konto najmłodszej w historii MVP turnieju ogólnopolskiego. Trójmiejski klub to również trzykrotny Mistrz Polski (2019, 2020, 2021) oraz aktualny wicemistrz Polski (2022), a także dwukrotny zdobywca Pucharu Polski na trawie (2021, 2022) oraz Pucharu Polski na plaży (2021, 2022). W Działdowie powalczą o Halowy Puchar Polski, który w zeszłym roku zdobyła drużyna KAMPA Słubice. Zapowiada się naprawdę niezła rywalizacja!

Jeśli chodzi o grę w palanta, dla członków Klubu PSPal Trójmiasto zdecydowanie nie istnieją żadne bariery. Zawodnicy Klubu w 2021 roku podjęli próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w najdłuższym na świecie meczu w palanta, który trwał nieprzerwanie przez 24 h! Obecnie Klub czeka na potwierdzenie ustanowienia rekordu i wpis do Księgi Guinnessa. Jeśli więc ktoś szuka w sobie motywacji do rozpoczęcia sportowej przygody, zdecydowanie warto będzie poznać tę ekipę, która udowadnia, że wszelkie ograniczenia w sporcie nie istnieją, tym bardziej, że palant jest sportem dedykowanym zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. A drużyny palantowe są zawsze koedukacyjne, co wyróżnia ten sport na tle innych dyscyplin. Grę w palanta można rozpocząć tak naprawdę od najmłodszych lat, a górna granica wieku nie istnieje. Wszystko zależy od motywacji i posiadanych predyspozycji fizycznych, które trenerzy i zawodnicy Klubu z pewnością pomogą rozwinąć wszystkim zainteresowanym tą niecodzienną dyscypliną.

Jeśli więc w Działdowie są osoby, które szukają swojego miejsca w świecie sportu, będzie to zdecydowanie świetna okazja, żeby poznać sportowych zapaleńców oraz wyjątkowy sport, o którym jak pisał w swojej biografii polski śpiewak, Mieczysław Fogg – grano niegdyś dla prestiżu. Dziś grywamy raczej dla sportowych emocji i dobrej zabawy, ale kto wie może w przyszłości palant znów stanie się naszym narodowym sportem.

Nieliczni wiedzą, że korzenie rozwoju współczesnego palanta sięgają właśnie Działdowa, ponieważ to stąd pochodzi założyciel Polskiego Stowarzyszenia Palantowego i to właśnie tam stawiał swoje pierwsze kroki kluczowe dla przywrócenia świetności tej tradycyjnej polskiej dyscypliny. A gdyby komuś przypadła do gustu gra Trójmiejskiego Klubu, to przecież z Działdowa do Trójmiasta nie jest aż tak daleko. A może to właśnie w Działdowie zrodzi się kolejna drużyna, która nieco namiesza na palantowej arenie i za rok o tej porze będzie faworytem turnieju.

Nie dowiemy się, jeśli nie spróbujemy, dlatego serdecznie zapraszamy 11 marca godz. 11.00-17.00.

Przyjdź i poznaj grę w palanta!

Magdalena Westa
Klub PSPal Trójmiasto


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5