„Zdrowe Życie”: powinniśmy się częściej badać

2022-10-19 14:56:15(ost. akt: 2022-10-19 15:10:11)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— Mamy już 30 tys. badań, konsultacji i porad udzielonych w mobilnych strefach zdrowia w ramach projektu „Zdrowe Życie”, który powstał z inicjatywy pary prezydenckiej — poinformowała w niedzielę w Działdowie szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.
Podczas briefingu Ignaczak-Bandych przekazała, że jest to dwunasta w kraju i ostatnia w tym roku Mobilna Strefa Zdrowia. Strefy są częścią projektu „Zdrowe Życie”, który powstał z inicjatywy i pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.
Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że mobilne strefy odwiedzały głównie mniejsze miejscowości, gdzie dostęp do badań profilaktycznych nie jest tak powszechny, jak w większych miastach. Wskazała, że projekt jest efektem prac prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, bo stan zdrowia Polaków wymaga poprawy i działań na rzecz profilaktyki. — Ten projekt wystartował cztery miesiące temu, a już mamy 30 tys. udzielonych porad, badań czy też konsultacji — poinformowała.

Zapowiedziała, że projekt będzie kontynuowany, a mobilne strefy zdrowia powrócą, wraz z lepszą pogodą, wiosną przyszłego roku.
— Co przed nami? W kolejnym roku, mamy nadzieję, że jeszcze więcej stref zdrowia. A w tym roku tydzień dla zdrowia, programy edukacyjne, wielki teleturniej o zdrowiu w telewizji publicznej, programy skierowane do pracodawców i ogólnie pojęta edukacja — mówiła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Przypomniała też, że „Zdrowe Życie” to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, który został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ i PZU oraz współudziale Kancelarii Prezydenta RP.

Jak oceniła, kolejki ustawiające się do badań w mobilnych strefach zdrowia pokazują, że projekt jest potrzebny. Zaznaczyła, że ma on charakter otwarty. Dlatego od czasu pierwszej takiej strefy, która odbyła się w czerwcu, dołączały kolejne podmioty. — Stąd to miasteczko rozrosło się dwukrotnie. To też pokazuje, jak wielki jest potencjał społeczny i organizacyjny w Polsce — zauważyła.
— Troska o zdrowie Polaków jest rozumiana przez Pana Prezydenta jako dobro wspólne i obowiązek nas wszystkich. Nawet najbardziej rosnące nakłady nie załatwią tego, co załatwi bezpłatna, bezkosztowa nasza własna aktywność w tym obszarze — podsumowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że profilaktyka jest niedoceniana. — Wiemy, że medycyna naprawcza jest bardzo istotna, ale głównym elementem zdrowia jest szybkie diagnozowanie, szybkie rozpoznanie choroby. Bez tego nie ma istotnych efektów klinicznych — powiedział.
Celem projektu „Zdrowe Życie” jest przekonanie Polaków do regularnych badań. Z raportu GUS wynika, że badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 30 proc.
Na placu Mickiewicza w Działdowie w sobotę i niedzielę można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych dostępnych bez skierowania. Wykonywano m.in. pomiary glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi, spirometrię i USG płuc, mammografię, badanie EKG. Udzielano konsultacji internistycznych, pulmonologicznych, dietetycznych, dermatologicznych i farmaceutycznych. Można też było dowiedzieć się o programach profilaktycznych NFZ, uzyskać kartę EKUZ i potwierdzenie profilu zaufanego.

mbo/ ok/



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5