Gwiazdy w Alei Olimpijskiej dla Pawła Baraszkiewicza i Patryka Chojnowskiego [ZDJĘCIA]

2022-09-23 08:18:53(ost. akt: 2022-09-23 08:20:28)

Autor zdjęcia: archiwum Zdzisława Ziółkowskiego

W sobotę 9 września w Szelmencie/ podlaskie/ w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu odsłonięto 17 Gwiazd. Aleja to wspólna inicjatywa WOSiR Szelment oraz Wojciecha Fortuny – Mistrza Olimpijskiego i Mistrza Świata z Sapporo z 1972 r.
Pierwsze tablice zostały odsłonięte 6 lat temu. Już nie jest to alejka tylko prawdziwa aleja, jest tu już w sumie 71 płyt z nazwiskami wybitnych sportowców i cztery obeliski - powiedział Wojciech Fortuna.

Sportowcy czekają w kolejce, żeby tu, w naszej alejce się znaleźć - dodał Mistrz Olimpijski z Sapporo. Aleja upamiętnia polskich sportowców - medalistów olimpijskich, zdobywców najlepszych miejsc na mistrzostwach świata i Polski.

Uroczystość w tym roku zdominowali mistrzowie w skokach narciarskich. Swoich tablic doczekali się: Piotr Żyła, Stefan Hula Junior, Stefan Hula Senior, Piotr Fijas. Odsłonięto również obelisk Jana Gąsiorowskiego - trenera narciarskiego. W tym roku w 6 edycji swoje "Gwiazdy" otrzymali także medaliści olimpijscy związani z Działdowem: Paweł Baraszkiewicz urodzony w Działdowie, wychowanek klubu kajakarskiego Wel Lidzbark, srebrny medalista C-2 z IO Sydney 2000, czterokrotny olimpijczyk i Patryk Chojnowski, dwukrotny Mistrz Paraolimpijski/Londyn, Tokio/, dwukrotny srebrny medalista olimpijski/Londyn, Rio de Janeiro/ i brązowy medalista olimpijski / Rio de Janeiro/w tenisie stołowym, zawodnik Dekorglass Działdowo do 2022 roku.


Wraz z członkiem Zarządu Powiatu Januszem Kaczmarkiem i Wojtkiem Fortuną odsłoniliśmy gwiazdy ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Klub Sportowy „Dekorglass” Działdowo
Ponad to uhonorowani zostali również: 
Jerzy Kraska – piłka nożna,
Władysław Żmuda – piłka nożna,
Paweł Baraszkiewicz- kajakarz
Patryk Chojnowski – tenis stołowy
Róża Kozakowska – lekkoatletyka
Feliks Stamm - polski pięściarz, sędzia i trener bokserski
Rafał Czuper – tenis stołowy
Joanna Mendak – pływaczka
Wiesław Rudkowski – boks
Marian Woronin – lekkoatletyka
Zenon Licznerski – lekkoatletyka
Władysław Zieliński – kajakarstwo
Leszek Kosedowski – boks
Stefan „Cenek” Kapłaniak – kajakarstwo

Wśród „Gwiazd” , którzy dostąpili zaszczytu bycia w Alei Olimpijskiej byli sportowcy, którzy gościli na naszych Mini Piknikach Olimpijskich od 9 lat organizowanych w” działdowskiej dwójce”; Zenon Licznerski, Władysław Zieliński, Marian Sypniewski, Dariusz Goździak, Zbigniew Lubiejewski.
Zdzisław Ziółkowski

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5