A teraz dęby im salutują!

2022-07-01 12:00:00(ost. akt: 2022-06-29 09:46:50)
 Wilkasy - szpaler z szablami

Wilkasy - szpaler z szablami

Autor zdjęcia: zbiory autora

Wiosną każdego roku realizowana jest inicjatywa sadzenia Dębów Pamięci w ramach programu „Katyń Ocalić od Zapomnienia”. Na terenie naszego województwa zadania tego podjęły się cztery szkoły oraz jeden samorząd. W skali kraju na blisko 22 tysiące zamordowanych strzałem w tył głowy obywateli Rzeczpospolitej przez NKWD w 1940 roku dotychczas upamiętniono blisko 6 tys. ofiar. A więc jako społeczeństwo mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jak zwykle niezawodne są szkoły, a także niektóre samorządy. Szkoły upamiętniły czterech oficerów zamordowanych przez NKWD, a spoczywających na Polskich Cmentarzach Wojennych w Charkowie, Miednoje, Kijowie Bykowni i Katyniu.
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Wilkasach k. Giżycka już po raz drugi upamiętniła ofiarę zbrodni katyńskiej. Tym razem upamiętniono por. Henryka Pakulnisa. Po mszy świętej w pobliskim kościele odbyła się uroczysta inscenizacja historii zamordowanych oficerów, wcześniej upamiętnionego por. Stanisława Zapolskiego Downara oraz por. Henryka Pakulnisa. Szkoła w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym pod nazwą „KATYŃ 2021” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Parafiada i Muzeum Katyńskie zajęła I miejsce. Po uroczystości w kościele uczestnicy zgromadzili się na placu przed szkołą, gdzie uroczyście posadzono Dąb Pamięci oraz odsłonięto tablicę poświęconą por. Henrykowi Pakulnisowi. Oprócz dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów udział wzięli: wójt gminy Marek Jasudowicz, radni, mieszkańcy Wilkas oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie Barbara Gawlicka, członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Twierdzy Boyen w Giżycku. Jak zwykle również w tym przypadku nieoceniona była praca Izabeli Łempickiej, nauczycielki miejscowej szkoły. Jesteśmy jej niezmierni wdzięczni za wniesiony trud w organizację upamiętnienia.

Porucznik Henryk Pakulnis s. Piotra i Anny z Bejnarowiczów urodzony 6 IV 1913 roku w Werkach k. Wilna. Absolwent Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Słuchacz Szkoły Podchorążych Piechoty. Mianowany podporucznikiem ze starszeństwem od 1.01.1938 r.. We wrześniu 1939 zmobilizowany do 5 pp Legionów. Pracownik PKP w Nowej Wilejce. Więzień Kozielska. Wiosną 1940 roku zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Katyniu. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Pośmiertnie awansowany w 2007 roku do stopnia porucznika.
CAW, AP 6774, MiD WIH, LW 032/4 z 14 IV 1940, Muz. Kat., AM 3609
Decyzją Prezydenta RP na Uchodźstwie Profesora Stanisława Ostrowskiego 11 XI 1976 zbiorowo odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari (nr 14384) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej dla wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej (1.I 1986).
Kolejną ofiarą zbrodni katyńskiej jest nadkomisarz Policji Państwowej Mieczysław Edward Kramarz – komendant powiatowy PP w Działdowie upamiętniony przez Szkołę Policealną im. Profesora Zbigniew Religi w Olsztynie. W uroczystości, które odbyły się w maju, oprócz społeczności szkolnej udział wzięli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, miasta Olsztyna, Komendy Wojewódzkiej i Powiatowej w Działdowie, burmistrz Działdowa oraz przedstawiciele Rodziny Katyńskiej w Olsztynie, przyjaciele szkoły z inicjatywy dyrektor szkoły Jolanty Kłoczewskiej na stworzonym przyszkolnym Skwerze Katyńskim posadzono kolejny (już trzeci) Dąb Pamięci poświęcony funkcjonariuszom Policji Państwowej oraz odsłonięto okolicznościową tablicę.

Komisarz (nadkomisarz) Policji Państwowej Mieczysław Edward Kramarz s. Stanisława i Honoraty z Pożarskich, ur.10 III 1901 w Rzeszowie. Uczestnik wojny 1920. Do 1930 w 5 pp Legionów. W l.1930-1933 w Szkole Podchorążych Piechoty, następnie pełnił służbę – jako-ppor. (od 1933) i por. (1937) w pułku strzelców podhalańskich. Po wystąpieniu z Wojska Polskiego przeszedł do policji. Ukończył 1 VII 1938 kurs dla komendantów Policji Państwowej i został mianowany Komendantem Powiatowym PP- powiatu Działdowo. Tam też służył we wrześniu 1939. Odznaczony Krzyżem Walecznych dwukrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Krzyżem Legionowym, Medalem „Za Łotwę”. Więzień Ostaszkowa. Zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze-Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Decyzją Prezydenta RP na Uchodźstwie, Profesora Stanisława Ostrowskiego 11 XI 1976 zbiorowo odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari (nr 14384) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej dla wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej (1.I 1986).
Lista 05/3(24), 3776

Stopnie wojskowe i policyjne podane w nawiasach zostały nadane pośmiertnie przez Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego 9 listopada 2007 roku.

Uczestnik uroczystości
Jan Domański członek Rodziny Katyńskiej

Obrazek w tresci

Ppor. Henryk Pakulnis
fot. zbiory autora

Obrazek w tresci

Mieczysław Edward Kramarz


na paginie: ocalić od zapomnienia

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5