Wielokulturowe warsztaty kulinarne w Zespole Szkół w Malinowie

2022-06-24 14:24:09(ost. akt: 2022-06-24 14:37:58)

Autor zdjęcia: Ryszard Makszyński

„Kuchnia, wspólne jedzenie, zasiadanie do stołu, mają wymiar uniwersalny i wręcz metafizyczny. Bez względu na długość i szerokość geograficzną powinna zawsze zbliżać ludzi.”
W ramach prowadzonej współpracy ze środowiskiem lokalnym, 22 czerwca stowarzyszenie Na Rzecz Zespołu Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie zorganizowało i przeprowadziło warsztaty kulinarne dla Działdowskiego Stowarzyszenia „AMAZONKI”.

Miejscem spotkania był Zespół Szkół w Malinowie. Tematem przewodnim spotkania była: „Kuchnia Ukraińska - kuchnia naszych sąsiadów.” Zajęcia warsztatowe poprowadziły panie z Ukrainy: Olha Sudiłowskaja i Diana Simonienko. Nad sprawną komunikacją językową czuwała – Alicja Bralska - Stanowska. Koordynatorzy projektu – Beata Brodowska, Krystyna Barcikowska i Marzena Kasprowicz.

W części poprzedzającej warsztaty, Olha Sudiłowskaja poprowadziła wykład połączony z prezentacją. Wskazała i omówiła różnorodność tradycji kulinarnych Ukrainy, oddziałujących na nią wpływach oraz obecnych trendach. Panie żywo zaangażowane były w dyskusję i wymianę doświadczeń gastronomicznych.

Zajęcia zostały przeprowadzone w formie pokazu kulinarnego, podczas którego uczestnicy mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu potraw ukraińskich, takich jak: chłodnik na serwatce, zrazy z farszem pieczarkowo-jajecznym, syrnyki, rogaliki, surówkę z młodej kapusty.

Uzupełnieniem dań były sporządzone napoje na bazie płatków róży, kwiatów bzu czarnego oraz mięty i limonki. Następnie było wspólne biesiadowanie, degustacja potraw i wymiana przepisów kulinarnych. W czasie spotkania panowała serdeczna i miła atmosfera.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5