Zapytaj psychoterapeutkę: sennowłóctwo

2022-06-18 10:00:00(ost. akt: 2022-06-15 12:14:45)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Sennowłóctwo potocznie zwane lunatykowaniem jest zaburzeniem snu.
Objawia się nawracającymi epizodami wstawania z łóżka podczas snu i chodzenia, spacerowania bez wiedzy i świadomości, że osoba dotknięta tym problemem wstała i porusza się.

Sennowłóctwo pojawia się w pierwszej jednej trzeciej części snu. Kiedy osoba lunatykuje jest nieobecna, bez kontaktu, ma zapatrzony wyraz twarzy, może mieć również wytrzeszczone gałki oczne. Gdy próbujemy obudzić ją w ogóle nie reaguje, ani na trącanie, ani na słowa. Obudzenie lunatyka we śnie jest możliwe, ale z dużym trudem.

Następnego dnia, jak lunatyk obudzi się kompletnie nie pamięta, że w nocy wstawał i chodził po domu. Zdarzają się przypadki, że ludzie śpiąc wychodzą na ulicę albo objadają się, po czym nic nie pamiętają kiedy obudzą się rano. Wyszarpnięcie lunatyka ze snu powoduje, że również niczego nie pamięta i nie wie jak się znalazł w innym miejscu.

W ciągu dnia lunatyk zachowuje się najzupełniej normalnie. Nie ma upośledzeń fizycznych ani psychicznych. Sennowłóctwo powoduje cierpienie w życiu prywatnym i zawodowym. Chodząc po domu w nocy można być zmęczonym następnego dnia, a kiedy dochodzi do tego epizod objadania się, może prowadzić do rozwijania kolejnych zaburzeń psychicznych i somatycznych. Lunatykowanie jest reakcją organizmu, która wypływa z zaburzeń wątroby. Nie jest bezpośrednio spowodowane zażywaniem narkotyków czy alkoholu.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5