Zapytaj specjalistkę: Atak paniki a stres pourazowy

2022-03-14 07:18:00(ost. akt: 2022-03-14 07:23:42)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Atak paniki jest jednym z objawów wielu zaburzeń lękowych. Sam w sobie, atak paniki nie jest zaburzeniem. Jego objawy są składową innych chorób. Atak paniki jest krótkotrwałym okresem bardzo intensywnego lęku lub złego samopoczucia. Jego objawy w pełni rozwijają się w ciągu 10 minut. W ataku paniki można mieć wiele różnych dolegliwości na poziomie ciała.
Objawia się palpitacjami, kołataniem serca, może być także przyspieszone bicie serca. Podczas ataku człowiek poci się. Pojawia się drżenie ciała albo wstrząsy. Można mieć wrażenie braku powietrza lub duszenia się, dławienia się. Odczuwamy ból lub ucisk w klatce piersiowej. Zaczyna boleć brzuch, pojawiają się nudności, zawroty głowy, zachwiania równowagi, a nawet omdlenie.

Człowiek zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, jest oderwany od samego siebie. Zaczyna się bać straty kontroli, że oszaleje albo umrze. Pojawiają się dreszcze lub uderzenia gorąca, drętwienie lub mrowienie kończyn. Osoby doświadczające częstej paniki żyją od ataku do ataku. Zmienia się ich zachowanie. Martwią się konsekwencjami zdrowotnymi tych ataków.

Aby można stwierdzić atak paniki, trzeba mieć co najmniej cztery objawy z wyżej wymienionych. Atak paniki pojawiający się sam z siebie najczęściej nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, jest odpowiedzią na wewnętrzny impuls, albo myśl. Klasycznego ataku paniki, który jest związany z martwieniem się i przypływającymi, zagrażającymi myślami niemającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości, nie można mylić z objawami stresu pourazowego PTSD.

Stres pourazowy to inny rodzaj lęku, który jest odpowiedzią na rzeczywiste zdarzenia i przeżywanie ich po traumatycznym wydarzeniu np. napaści. Osoby po traumatycznych wydarzeniach i ich rodziny mogą zwrócić uwagę na lęk jakiego doświadczają, czy nie rozwija się PTSD. Stres pourazowy może pojawić się w ciągu 1- 6 miesięcy od traumatycznej sytuacji. Niezależnie od sytuacji osób, które doświadczają różnych rodzajów lęku, paniki, długotrwałego stresu, powinny szczególnie dbać o nerki, będące bezpośrednio związane z emocją jaką jest lęk.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.




2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B