Zapytaj specjalistkę: biernie – agresywne zaburzenia osobowości

2022-02-19 10:00:00(ost. akt: 2022-02-17 11:11:09)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Osoby dotknięte tym zaburzeniem doprowadzają przekorę do poziomu sztuki. Stawiają opór, narzekają, grają na zwłokę, ociągają się, udają że czegoś zapomniały, aby nie wywiązać się ze swoich obowiązków.
Osoby te często szydzą z innych ludzi, szczególnie z tych których wciągają w wysłuchiwanie swojego narzekania, używają innych, aby przelać swoje problemy. Wysłuchując takiej osoby poczujesz się źle i stracisz siłę. Ludzie z tym zaburzeniem ostatecznie nie chcą pomocy, wiedzą lepiej, a nawet gardzą tymi, którzy chcą im pomoc, a jeśli pomocy nie otrzymają mają poczucie skrzywdzenia i rozczarowania, że nie ma dla nich nic dobrego w życiu. Ich wewnętrzne odczucie jest takie, że życie jest ciężkie i bez radości, gdzie kompletnie nie widzą, iż sami są za to odpowiedzialni. Sami sobie odcinają drogę do bycia zadowolonym w życiu.

Uważają, że wszystko trzeba w życiu wyrwać i wywalczyć, jest tylko trud i szarpanina. Czują się niezrozumiane i niedocenione. Osoby biernie-agresywne spóźniają się, z niechęcią wykonują obowiązki zawodowe i społeczne. Najchętniej chodziłyby do pracy, aby tam posiedzieć, pogadać, wypić kilka kaw i dostać za to pieniądze. Mogą przykładowo szydzić ze swojego szefa i bezpodstawnie go krytykują, kierując się zawiścią. Zazdrość i zawiść są mocnymi filarami tej osobowości. Są to osoby dość ponure i kłótliwe. Nie potrafią cieszyć się jak komuś wiedzie się lepiej, czują do takich ludzi niechęć. Natomiast jak się komuś wiedzie gorzej zaczynają czuć ulgę.

Jest to typ myślenia, aby tylko ,,nikt nie miał lepiej niż ja". Przesadnie użalają się nad swoim losem, stoją w pozycji ofiary. Zachowują się albo wrogo, albo popadają w skruchę. Wyrażają swoją agresywność w ukryty sposób szerząc plotki. O ludziach z tym zaburzeniem osobowości mówi się potocznie, że są fałszywi, stawiają roszczenia i mają niechęć do pracy. Te osoby mogą być często w pracy mobbingowane. Nie wyrażają swojej złości i niezadowolenia wprost, przez co pozwalają, aby rozwinęła się wobec nich przemoc i agresja. Mobbing mocno wiąże się z tym zaburzeniem osobowości.


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B