Nowocześniej w działdowskim szpitalu

2022-01-13 10:47:58 (ost. akt: 2022-01-13 11:14:34)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

12 stycznia w działdowskim szpitalu miało miejsce uroczyste otwarcie dwóch dużych inwestycji - rozbudowanej części oddziału psychiatrycznego oraz pracowni rezonansu magnetycznego. Inwestycje bez wątpienia zwiększą komfort leczenia pacjentów.
To bez wątpienia moment przełomowy dla działdowskiego szpitala, który wzbogacił się o najnowocześniejszą w całym województwie pracownię rezonansu magnetycznego. Rozbudowa oddziału psychiatrycznego pozytywnie wpłynie na komfort leczenia pacjentów i pracę personelu medycznego. Otwiera też drzwi do dalszego rozwoju tej części szpitala.

— Nowe skrzydło będzie służyło poprawie warunków przebywania pacjentów na obecnym oddziale, wpłynie na rozszerzenie terapii zajęciowej, psychoterapii, poprawi warunki socjalne. Na oddziale psychiatrycznym mamy do czynienia z bardzo długimi pobytami, gdzie aspekt socjalny, wygoda pacjenta ma niezwykłe znaczenia dla szybkości i prawidłowej terapii — mówił Ireneusz Weryk, dyrektor działdowskiego szpitala.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreślił, że w dzisiejszych czasach opieka zdrowotna ma bardzo duże znaczenie. — Ten wymiar psychiatryczny dotyczy wszystkich, zwłaszcza w sytuacji pandemicznej. Cieszę się, że ten projekt był dobrze skonstruowany i można było swobodnie w pierwszym rozdaniu go dofinansować. Jestem pod wrażeniem całego obiektu. Duży szpital, dobrze położony, z perspektywą rozwoju — zaznaczył marszałek.

Paweł Cieśliński, starosta działdowski, podkreślił, że rozbudowa oddziału psychiatrycznego to kolejny etap, który był zaplanowany w jego dość krótkiej, bo 5-letniej kadencji.

— I cieszymy się, że udaje się te etapy po kolei realizować. Oddział psychiatryczny nie jest oddziałem dochodowym, ale niezwykle potrzebnym. Nawet lekarze z innych oddziałów wyrażają opinie, że wolą wypracować pieniądze na swoich oddziałach po to, żeby znalazły się środki na utrzymanie oddziału psychiatrycznego. Widząc potrzeby pacjentów, cały czas staramy się wspierać ten oddział. W roku ubiegłym udało nam się wyremontować łazienki na całym oddziale psychiatrycznym, przygotować pokój wyciszeń. To inwestycje za prawie pół miliona złotych. Ten rok jest kolejnym rokiem inwestycji na oddziale psychiatrycznym: rozbudowa oddziału, przygotowanie pomieszczeń pod poradnie, pracowni pod rehabilitacje. Przy udziale pana marszałka udało się pozyskać środki z RPO. Dzięki temu oddział psychiatryczny wszedł na wyższy poziom funkcjonowania i pacjenci będą mieli lepsze warunki do leczenia — podkreślił starosta.

To wszystko służy oczywiście zwiększeniu komfortu pacjentów, ale też temu, by szpital radził sobie w trudnych czasach.

— Mamy trudne czasy związane z covidem, i coraz więcej osób wymaga opieki psychiatrycznej. 30-łóżkowy oddział, jest obecnie zbyt mały, żeby zaspokoić potrzeby naszych mieszkańców i mieszkańców sąsiednich powiatów. Widząc, jakie są potrzeby będziemy starali się w przyszłości zwiększyć zakres funkcjonowania oddziału i powiększyć go o dodatkowe łóżka. A samo przygotowanie tych pomieszczeń w przebudowanej części zabezpiecza kompleksowe leczenie pacjentów psychiatrycznych — dodał Paweł Cieśliński.

Po uroczystym otwarciu przebudowanego oddziału psychiatrycznego, zebrani udali się do pracowni rezonansu magnetycznego.

— Dziś oddaliśmy też do użytku dobudowaną do naszego szpitala pracownię rezonansu magnetycznego. Powiat działdowski nie finansował tej inwestycji, zrealizowała ją firma prywatna. To inwestycja za ponad 9 mln zł, bardzo nowoczesny sprzęt, w tej chwili najnowocześniejszy w województwie warmińsko-mazurskim. Cieszymy się bardzo, że możemy diagnozować pacjentów z implantami, o najróżniejszych schorzeniach, przy tak bogatym wyposażeniu. To zakres badań przewyższający standardowe urządzenia rezonansu — podkreślił starosta działdowski.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5