Parkrun Działdowo to coś więcej niż sportowe spotkanie

2021-11-17 13:06:22 (ost. akt: 2021-11-21 11:14:42)

Autor zdjęcia: parkrun Działdowo

Aktywność fizyczna jest fajna, to wiemy. Jeszcze fajniejsza jest jeśli można ją dzielić z innymi i wspólnie doświadczać przyjemności ze sportu. To wiedzą najlepiej osoby spotykające się w sobotnie poranki, aby wyruszyć w 5 kilometrową trasę.
Parkrun to największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 13 krajach świata, w tym w Polsce, w ponad 800 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 2,3 miliona biegaczy amatorów. Biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o godz. 9.00 przez cały rok. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięczają szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego bez względu na stopień zaawansowania, czy też kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników parkrun stanowić może uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody. Jest to bez wątpienia fantastyczna okazja to poznania nowych osób. Taka możliwość jest także w Działdowie, gdzie odbyło się już blisko 160 spotkań w ramach parkrun.
— Celem naszej inicjatywy jest promocja aktywności fizycznej w formie, która jest dogodna dla uczestników oraz znoszenie barier w dostępie do sportu powszechnego. Dodatkowo, nasze spotkania mają na celu integrację lokalnych społeczności oraz zaangażowanie społeczne — mówi Tomasz Nąć, który wraz z Marcinem Kasprowiczem założył działdowską edycję parkrunu. — Nasze wydarzenia organizowane są przez samych uczestników, którzy dbają o ich przebieg oraz bezpieczeństwo uczestników jako wolontariusze.
Lokalizacja trasy to las miejski w Malinowie. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to w większości ścieżki leśne. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę stoją na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostają oznaczone.
Uczestnicy parkrun Działdowo to pozytywnie zakręcona grupa osób, która pokazują jak fantastyczną przygodą jest aktywność fizyczna. Przy okazji spotykają się, celebrują różne wydarzenia, dedykują bieg np. chłopakom w dniu ich święta. Z okazji Święta Niepodległości uczestnicy parkrunu pobiegli w biało-czerwonych barwach. 153 bieg dedykowany był szczególnie kobietom, w ramach miesiąca walki z rakiem piersi, przypominający o profilaktyce. Tego dnia uczestnicy pobiegli w różowych kolorach. To nie tylko zwykłe sportowe spotkanie, to coś więcej.
21 sierpnia 2021 roku parkrun Działdowo obchodził swoje 4 urodziny. Przez te 4 lata parkrunową trasę pokonało ponad 430 biegaczy, w tym wielu gości w ramach tzw. parkrunowej turystyki nie tylko z kraju, ale i za granicy. Średnio w każdą sobotę zbiera się grupa około 37 biegaczy, by aktywnie rozpocząć weekend.
Inicjatywa parkrun w pełni oparta jest na idei wolontariatu, a nasze czwarte urodziny nie odbyłyby się bez wsparcia finansowego i rzeczowego oraz bezinteresownego zaangażowania wielu osób. Sobotnie spotkanie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Działdowo Grzegorza Mrowińskiego.
— Pozytywnie zakręceni ludzie, jest dla kogo to wszystko robić. Jeżdżę tam z przyjemnością, uczestnicy odwzajemniają życzliwością, atmosfera jest wyjątkowa — mówi Tomasz Nąć.
Po każdym sobotnim spotkaniu, na profilu społecznościowym "Parkrun Działdowo" można zobaczyć piękne zdjęcia, skrupulatne podsumowanie spotkania. Widać, że organizatorzy wkładają w to całe serce. Widać także uśmiechniętych ludzi, w różnym wieku, w różnych strojach, na różnych poziomach aktywności. Ich wspólnym mianownikiem jest uśmiech. To właśnie daje sport, aktywność, społeczność parkrun Działdowo. Warto dołączyć, stać się częścią tej niezwykłej fabryki endorfin.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Aby dołączyć do społeczności parkrun Działdowo, trzeba dokonać jednorazowej rejestracji na stronie www.parkrun.pl Z Działdowa należy kierować się ul. Leśną w kierunku miejscowości Malinowo. Punkt zbiórki znajduje się w odległości 1 km od Działdowa. Parking znajduje się ok. 20 metrów od punktu zbiórki. Trasa w całości umiejscowiona jest w obrębie terenów leśnych nieopodal Działdowa w miejscowości Malinowo. Start oraz meta, które jednocześnie stanowi miejsce zbiórki uczestników, ulokowane są w pobliżu restauracji "Zajazd pod Koniem". Trasa to dwie niepełne pętle o długości ok. 2,5 km.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5