Zapytaj psychoterapeutkę: prozopagnozja

2021-10-30 10:00:00(ost. akt: 2021-10-28 10:00:50)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Prozopagnozja jest zaburzeniem przetwarzania, objawiającym się nieumiejętnością rozpoznawania twarzy innych osób, które były znane i widziane już wcześniej, a także swojej własnej.
Nie można przypomnieć sobie twarzy, którą kiedyś już się widziało. Możliwe jest zapamiętanie wyglądu poszczególnych elementów twarzy np. nos, oczy, usta, ale cała twarz dla cierpiącego na prozopagnozję jest nie znana.

Oglądanie zdjęć, albo filmów ze znanymi osobami oraz bliskimi także nie pozwala zapamiętać ich twarzy. Osoba chorująca nie potrafi powiedzieć czy zna drugiego człowieka całe życie, czy widzi pierwszy raz. Niemożliwość rozpoznawania dotyczy tylko twarzy, a wszystkie zmysły funkcjonują prawidłowo.

Bliskich można rozpoznać wtedy po zapachu, po sposobie chodzenia, dotyku ciała, albo rąk. W prozopagnozji traci się umiejętność przetwarzania wrażeń zmysłowych. Przyczyną tej choroby jest utrata komórek nerwowych w mózgu odpowiedzialnych za rozpoznawanie kształtów. Znajdują się one w środkowych płatach czołowych i potylicznych. Do uszkodzenia może dojść np. podczas wypadku samochodowego. Prozopagnozja nie jest chorobą dziedziczną.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Zielarz-Fitoterapeuta
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Terapeuta Medycyny Chińskiej

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5