Odsłonięcie pomnika na terenie byłego obozu Soldau

2021-09-21 12:00:00 (ost. akt: 2021-09-21 10:41:07)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Wstępny projekt przebudowy odsłoniętego, 17 września pomnika opracował działdowski artysta malarz Jan Andrzej Walasek, po uzgodnieniach z Instytutem Pamięci Narodowej. Pomnik odsłonięto i poświęcono na terenie byłego obozu w „Hołdzie Polski Patriotom Patriotom Niemieckiego obozu KL Soldau 1939-1945”.
— Spotykamy się 17 września, data szczególna. Każdy wie, że jest to rocznica Paktu Ribbentrop-Mołotow, napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Dzisiaj właśnie odsłaniamy pomnik pomordowanych w KL Soldau. Podkreślam, niemieckim obozie koncentracyjnym, który znajdował się tutaj w tym miejscu. Pomnik został przebudowany. Stara część pomnika jest w centralnym miejscu nowego pomnika. Nowy pomnik został wybudowany przy znacznym udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Cały koszt pomnika wynosił 105 tys. zł. Wszystkie napisy, które są widoczne na pomniku zostały ustalone z IPN-em. Napisy oddają prawdę o historii tego miejsca — mówi wicestarosta działdowski Krzysztof Aurast.

Pomnik jest efektem realizacji przez Powiat Działdowski inwestycji – „Odnowienie i przebudowa miejsca pamięci poświęconego ofiarom niemieckiego obozu Soldau w Działdowie”. Całkowita wartość realizacji zadania wyniosła 105 000 zł. Powiat Działdowski uzyskał dofinansowanie w wysokości 80 000 zł ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

— Dzisiaj jest wyjątkowa okazja, jest to rocznica agresji sowieckiej na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku. Wyjątkowość tej rocznicy polega na tym, ze zbiegła się z rozpoczęciem prac remontowych głównego budynku obozowego. Wiemy, że od 20 lat, wcześniej Działdowskie Centrum Caritas, a później Gmina Miasto Działdowo starali się o pozyskanie środków. Te środki udało się pozyskać, może jeszcze nie są to pieniądze, które pozwolą nam w całości wyremontować obiekt, aczkolwiek myślę, że w kolejnych latach, a może miesiącach będzie dopływ kolejnych środków, które pozwolą zrealizować nasze założenia, dotyczące tego obiektu — powiedział burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Rys historyczny niemieckiego obozu KL Soldau zaprezentował przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego, historyk Michał Struzik.
Uroczyście pomnik odkłonili wicestarosta Krzysztof Aurast i przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Michał Struzik.
Pomnik poświęcił ks. kanonik, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie Stanisław Kadziński. Modlitwę w intencji pomordowanych w obozie odmówi ks. kanonik, proboszcz parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie, Marian Ofiara.

— Za wszystkich umarł Jezus Chrystus, to są słowa spisane pod natchnieniem Ducha Świętego przez Św. Pawła Apostoła. Umarł za tych, którzy ponieśli tutaj męczeńska śmierć. Umarł również za tych, którzy tę śmierć zadawali. My, jako ludzie wierzący, jesteśmy wezwani do tego, aby miłować wszystkich. Miłować nawet naszych nieprzyjaciół. To nas w sposób szczególny wyróżnia. Bo mamy miłować naszych nieprzyjaciół — mówił ks. kanonik Marian Ofiara.

— Pomnik ten jest nowy w miejscu starego. Dzisiaj mamy inne napisy mówiące prawdę historyczną o miejscu, o miejscu kaźni tysięcy Polaków jakie dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej. Także istniał tutaj obóz NKWD, z którego tysiące Polaków zostało wywiezionych na wschód. Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość cieszy się z odnowionego pomnika, który mówi prawdę historyczną o tych czasach — dodał prezes stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej Pamięć i Tożsamość, Zenon Gajewski.

Karol Wrombel

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5