Zapytaj psychoterapeutkę: Zespół Sawanta

2021-09-18 16:00:00 (ost. akt: 2021-09-16 12:14:09)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zespół Sawanta jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Choroba została odkryta przez amerykańskiego lekarza psychiatrę w XVIII wieku.
Objawia się niezwykłymi zdolnościami, doskonałą pamięcią i ponadprzeciętnymi uzdolnieniami osób, które mają niepełnosprawność intelektualną. Zazwyczaj są to wybitne zdolności matematyczne, plastyczne, muzyczne, przy niskim wskaźniku IQ. Sawanci są genialni w dziedzinie swoich uzdolnień, przy jednoczesnym znikomym funkcjonowaniu społecznym. Choroba ma charakter wrodzony, choć czasem może pojawić się u osób, które doznały uszkodzenia mózgu wskutek choroby, otępienia, albo wypadku. Jest to bardzo rzadkie zaburzenie, częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety.

Osoby z Zespołem Sawanta zostają wybitnymi inżynierami, pianistami, malarzami, rzeźbiarzami. Potrafią w kilka sekund dokonać skomplikowanych matematycznych obliczeń. Badania naukowe wykazują, że osoby mające Zespół Sawanta doznały uszkodzenia lewej półkuli mózgu. Gdy lewa półkula nie może funkcjonować prawidłowo, pobudza prawą półkulę do działania ze zdwojoną siłą. W tym upatruje się ponadprzeciętnych zdolności u osób z powyższym zaburzeniem. Osoby z Zespołem Sawanta mają słabo rozwiniętą sferę emocjonalną. Trudno im odczuwać emocję, są jakby zamrożone. Sawanci są raczej skryci i zamknięci w sobie. Unikają kontaktu z ludźmi. Pochłaniają ich aktywności zgodne z uzdolnieniami, aby mogli pracować lub tworzyć w samotności. Trudno im nawiązać bliskie więzi oprócz najbliższej rodziny. Nie są otwarci na ludzi i świat, często tego wcale nie potrzebują. Bardzo boją się kontaktu z innymi, aby nie zostali zranieni. Przy Zespole Sawanta mogą występować schizotypalne zaburzenia osobowości.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Obrazek w tresci

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5