Działdowo: oszuści znów uderzyli metodą "na wnuczka"

2021-08-11 10:47:59 (ost. akt: 2021-08-11 10:53:25)

Autor zdjęcia: Pixabay

W poniedziałek, 9 sierpnia, do czworga seniorów na terenie powiatu działdowskiego zadzwonili oszuści, podając się za członków rodziny.
Oszuści, pod pozorem udziału w tragicznym wypadku drogowym, próbowali wyłudzić oszczędności życia, na rzekomą kaucję lub pomoc prawną.

Czujni mieszkańcy nie dali się zwieść, a o zdarzeniu powiadomili działdowską policję. Czynności w tej sprawie prowadzi wydział kryminalny.

Przypominamy, że oszustwa metodą "na wnuczka" to bardzo poważny problem, dotyczący przede wszystkim osób w podeszłym wieku, którym grozi utrata oszczędności całego życia. Potwierdzają to zgłoszenia kierowane do działdowskiej komendy w ciągu ostatniej doby. Jednak czujność osób pozwoliła w porę ustrzec się przed wyłudzeniami pieniędzy tą metodą.

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, córką... Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

Pod pozorem nagłego nieszczęścia, najczęściej jest to wypadek samochodowy zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Apelujemy o rozwagę. Niech nie zwiedzie Nas podobieństwo głosów, nagły splot nieszczęśliwych zdarzeń, jakiekolwiek wątpliwości natychmiast potwierdźmy kontaktując się z najbliższymi bądź zgłaszając sprawę na policję.

KPP Działdowo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5