Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie na Festiwalu Gwary Lubawskiej

2021-06-14 13:48:04 (ost. akt: 2021-06-14 13:49:26)

Autor zdjęcia: Miejska Bibliotek Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim

Dzięki takim inicjatywom, gwara lubawska nigdy nie zostanie zapomniana.
Nie od dziś wiadomo, że m.in. to, co nas - mieszkańców Ziemi Lubawskiej odróżnia od innych, to nasza lubawska gwara. Czy gwara jest dla Was formą naszej oryginalności i tożsamości, czy raczej powodem, przez który z nas się śmieją?

Temat gwary lubawskiej, w naszym serwisie internetowym, spotyka się z dużym zainteresowaniem. Zatem wiemy już, że nie wstydzimy się oryginalności języka ziemi lubawskiej. Mało tego, wciąż go używamy.
Lista zwrotów i określeń jest długa, co fantastycznie zaprezentowali uczestnicy IV Festiwalu Gwary Lubawskiej, który odbył się w minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim.

Obrazek w tresci

Gwarę lubawską zaprezentowało 9 uczestników, którzy nadesłali swoje zgłoszenia do organizatorów, a byli nimi: Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście.
Wszystkie zgłoszenia oceniało jury w składzie: Jerzy Czapliński, Barbara Kant-Maciejewska, Elżbieta Grzonkowska oraz Marcin Zalewski.

Patronem medialnym był "Głos Lubawski" i "Gazeta Nowomiejska".

Tegoroczną edycję Festiwalu Gwary Lubawskiej wygrał Radosław Ochlak, uczeń Szkoły Podstawowej w Rumienicy, drugi był Kacper Pokojski, a na trzecim miejscu uplasowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie: Zuzanna Liberacka, Patrycja Szczawińska, Łukasz Gajek.


Jury przyznało także wyróżnienie, a otrzymała je Maja Bogacka ze Szkoły Podstawowej w Lubawie oraz Ivette Bendkowski ze Szkoły Podstawowej w Radomnie.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!

red.al
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5