Zapytaj psychoterapeutkę: zaburzenie stresu ostrego

2021-05-23 10:00:00(ost. akt: 2021-05-20 12:24:37)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay

Stres ostry to reakcja po traumatycznym wydarzeniu, którego doświadczamy w krótkim czasie po zdarzeniu, najwyżej do miesiąca, np. wypadek, napad, gwałt, strzelanina, zagrożenie życia, poważne zranienie.
Zaburzenie stresu ostrego może też pojawić się kiedy jesteśmy świadkiem powyższych zdarzeń. W trakcie trwania stresu ostrego przeżywa się intensywny strach, przerażenie i bezradność. Aby zmniejszyć lęk człowiek w stresie zaczyna wycinać się z rzeczywistości poprzez odrętwienie, obojętność, brak reakcji emocjonalnych, przestaje mówić, zaczyna czuć się jak we mgle, jest odrealniony i oddziela swoje myśli od ciała, jakby duch i ciało było dwoma innymi bytami.

Po zdarzeniu nie jest w stanie przypomnieć sobie dokładnie jak to się właściwie stało. Doświadcza amnezji, aby ratować się przed bólem psychicznym związanym z tym, co przeżył. Traumatyczne wydarzenie jest ciągle przeżywane na nowo, może się to dziać wielokrotnie w ciągu dnia. Pojawiają się uporczywe myśli, wspomnienia, obrazy, sny, złudzenia.

Strach ten nasila się w kontakcie z osobą przypominającą o wydarzeniu. Osoba dotknięta traumą unika miejsc, ludzi, rozmów, uczuć, myśli, które by przypominały o tragicznym wydarzeniu. Kiedy przeżywa w myślach traumę jest pobudzona, rozdrażniona, albo bardzo czujna. Stres ostry prowadzi do poważnego zniszczenia psychiki, zmienia też strukturę genów, uszkadza je. Powoduje znaczące cierpienie i zaburzenia w funkcjonowaniu na wielu obszarach życia społecznego.

Osoba w stresie ostrym często izoluje się, nie mówi co przeżywa, niczego nie chce. Przez to rodzina ma utrudniony kontakt z taką osobą, pojawia się także problem z udzieleniem jej odpowiedniej pomocy. Zaburzenie stresu ostrego przebiega intensywnie i szybko. Kończy się po miesiącu od zaistnienia traumatycznej sytuacji. Będąc w tego typu stresie i lęku warto pomyśleć o jak najlepszym odżywieniu nerek.

Lęk wyczerpuje nerki, w których skumulowana jest największa siła życiowa człowieka. Stres i lęk skracają życie właśnie przez wyczerpanie nerek.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl
Obrazek w tresci

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5