Zapytaj psychoterapeutkę: osobowość unikająca

2021-05-15 09:00:00(ost. akt: 2021-05-12 16:14:40)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Ludzie z tym zaburzeniem osobowości odczuwają nieustanny lęk, który związany jest z negatywną oceną.
Lęk jest kompletnie nieadekwatny do sytuacji, a wrażliwość na krytykę ze strony innych nadmierna. Osoby z tym zaburzeniem przeżywają tak silny lęk i paraliż, że potrafią się wyłączyć z życia społecznego, albo specjalnie hamują wszelkie działania i kontakty z innymi.

Osoby unikające są mocno skupione na sobie. Unikają, albo nawet rezygnują z prac zawodowych i innych aktywności, jeśli wiąże się to z kontaktem z ludźmi. Boją się krytyki, dezaprobaty, odrzucenia, mają poczucie niższości. Aby się z kimś zaprzyjaźnić muszą się długo oswajać. Nie pokazują jacy są naprawdę, mocno się kontrolują ze strachu, że mogą być nielubiani. Z góry prezentują niechęć do ludzi. Boją się zostać ośmieszeni albo zawstydzeni w relacjach z partnerem, odbierają to jako upokorzenie.

Obawiają się wyjść na głupka w relacjach społecznych, z których przez to rezygnują. Przejawiają bezustanny strach przed krytyką i odrzuceniem. Kiedy osoba unikająca jest zapraszana na imprezę odmawia, tłumaczy że źle się czuję, że z jakiegoś powodu nie może. Po czym zostaje w domu i rozpacza, że nie poszła się bawić. Zahamowanie i rezygnacja z życia towarzyskiego są nieracjonalne.

Ludzie z unikającym zaburzeniem osobowości patrzą na siebie tak, jakby nie mieli umiejętności społecznych, jakby byli tarzanem, który żył w dżungli i nie ma pojęcia jak się żyje, co się mówi i co się robi wśród ludzi. Nie czują się przekonywujący, ale na pewno czują się gorsi. Wykluczają z życia wszystko, co może powodować stres, zakłopotanie. Nie ryzykują, ich życie jest monotonne, nie podejmują nowych wyzwań i aktywności. Najchętniej pracują w zawodach, w których nic się nie zmienia i nie ma ryzyka. Sami się izolują, prowadząc dość pokutne życie bez radości i zabawy.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5