Zawieś skrzynkę pocztową na ogrodzeniu

2021-04-18 10:00:00 (ost. akt: 2021-04-15 18:21:45)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Na terenie gminy Rybno spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek oddawczych tj. skrzynek, do których listonosz, goniec z urzędu, strażacy itd. doręczają korespondencję, ulotki, pakiety w związku z pandemią itp. Osoby te zmuszone są pozostawiania zawiadomienia i korespondencji w zależności od możliwości dostępu do posesji, np. w drzwiach mieszkania lub w ogrodzeniu, rurach i rynnach PCV.
Posiadanie skrzynki to obowiązek.
O obowiązku (od 1 stycznia 2013 r.) umieszczenia skrzynki pocztowej mówią przepisy Ustawy Prawo Pocztowe oraz Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. Zgodnie z nowelizacja, osoba, która nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej, podlega karze grzywny od 50 złotych nawet do 10 tys. złotych

Najważniejsze wymogi dot. skrzynek pocztowych:
-skrzynka pocztowa powinna zapewniać ochronę przesyłek listowych przed kradzieżą, złymi warunkami atmosferycznymi, a także zabezpieczać poufność.
-wielkość skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki listowej opakowanej w kopertę formatu A4,
-miejsce instalacji takiej skrzynki musi być ogólnodostępne i bezpieczne,
-zawieszenie skrzynki oddawczej na drzwiach mieszkania za zamkniętym ogrodzeniem lub w sytuacji gdy posesję „strzeże” pies nie zapewnia właściwego do niej dostępu.

UG Rybno

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5