Wybieramy najpopularniejszą OSP w powiecie: OSP Jabłonowo

2021-03-30 09:45:00 (ost. akt: 2021-03-30 09:46:29)
OSP Jabłonowo

OSP Jabłonowo

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Strażacy ochotnicy to nasi lokalni bohaterowie, zawsze są pierwsi na miejscu groźnych sytuacji. To właśnie OSP cieszą się wśród mieszkańców naszego powiatu wielkim zaufaniem.
Jedną z takich jednostek jest OSP Jabłonowo.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonowie powstała w 1928 roku. Początkowo liczyła 15 członków, których z czasem było coraz więcej.

Jako, że OSP w Jabłonowie nie należy do KSRG prowadzi raczej działalność kulturalno-oświatową. Jednak jeśli czegoś potrzeba chętnie służą pomocą. Robią różne szkolenia, spotykają się z młodzieżą, ale w dobie pandemii ta działalność została wstrzymana. Zachodzą tylko na strażnice, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, nie ma włamań, powybijanych szyb.

Rozpiętość wiekowa w OSP Jabłonowo to mniej więcej od od 16 do 60 lat. Liczba członków wygląda różnie, niektórzy się wyprowadzają, inni wypisują, a młodzi dołączają. Aktualnie czynnych strażaków jest około 22.

Strażacy z OSP w Jabłonowie współorganizowali z radą sołecką i sołtysem dzień kobiet 2 i 3 lata temu, obchody Dni Jabłonowa. W Wielkanoc i Boże Ciało strażacy stoją przy Grobie Pańskim. Posiadają Żuka z lat 70, który trzymany jest raczej z sentymentu. Jego nietypowość prowadzi do częstych zaproszeń na zawody i uroczystości gminne czy kościelne.

Przygotowując się na zawody pożarniczo-gaśnicze umawiają się na treningi najpierw "na sucho", a później około 2 tygodnie na treningi z wodą, które kończą się wyjazdem. Ostatni rok był jednak spokojny. Nie byli na zawodach, a tegoroczne wybory sprawozdawczo-wyborcze ze względu na wirusa zostały wstrzymane. Pieniądze, które udaje im się zdobyć inwestują w remonty albo kupno sprzętu dla młodzieży np. stołu tenisowego. Jednak teraz nie wolno się spotykać, wszystko jest pozamykane, a jednostka jest jedynym miejscem w Jabłonowie skupiającym wokół siebie młodych chłopaków, którzy nie mogą się doczekać powrotu do remizy.

W ubiegłym roku odnowili i odmalowali swoją salę. Przeznaczyli środki na zakup butów, remont samochodu, kalendarze dla strażaków, paliwo oraz utrzymanie jednostki. Na przeciwko strażnicy wypompowali wodę ze stawu i zrobili tam parking przy pomocy urzędu gminy w Płośnicy, była to jednak ostatnia taka poważna inwestycja. Kiedyś wynajmowali za zgodą urzędu gminy salę na imprezy czy stypy i jak prezes Andrzej Szostek mówi - "gdyby nie koronawirus to działoby się bardzo dużo". Mimo że urząd gminy wspomaga, gdy ma pieniądze to jak nie ma zabaw, nie ma też za bardzo przychodów, a młodzi rwą się do zabaw, których im najbardziej brakuje i które przed pandemią odbywały się raz w miesiącu.

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczęliśmy 5 marca. Plebiscyt zakończymy 22 kwietnia 2020 roku. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w miejscowościach naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.

Głosowanie trwa do 22 kwietnia 2020 roku. do godz. 23.59.

NAJPOPULARNIEJSZA OSP

DRUŻYNY KOBIECE

DRUŻYNY MŁODZIEŻOWERegulamin: kliknij tutaj2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5